Shadow

Jak hormony sterują naszymi uczuciami

Happiness bliss freedom concept. Woman happy smiling joyful with arms up dancing on beach in summer during holidays travel. Beautiful young cheerful mixed race Asian Chinese / Caucasian female model outdoor.

Znajdujesz sobie obiekt zainteresowania. Wypełniasz nim każdy dzień. Potrafisz pięknym słowem opisać, jak bardzo tę osobę cenisz, jak dojrzałym i głębokim uczuciem ją darzysz. Wydaje się, że to mózg i serce dyktują Ci ten szereg pochwał i argumentów. Mamy dla Ciebie niespodziankę! Ani umysł, ani serce nie są w pełni odpowiedzialne za doprowadzenie Cię do tego stanu. Właśnie poddałeś się burzliwemu procesowi chemicznemu, w który zaangażowane będzie Twoje całe ciało. Szalona miłość, której jesteś uczestnikiem, to najzwyczajniejsza burza hormonów!

Ktoś nowy i interesujący pojawia się w Twoim życiu? Uwolnij drzemiącą adrenalinę!

To hormon adrenaliny popycha do działania i to on nakłoni Cię do podjęcia ryzyka w fazie zapoznania. Tzw. „hormon stresu” zwiększy Twoje możliwości, poczujesz moc przenoszenia gór dzięki temu motywującemu czynnikowi(1).

Zakochałaś się? Karty rozdaje fenyloetyloamina!

Twoje serce przyspiesza, gdy widzisz ukochaną osobę, a gdy znika Ci z pola widzenia, Ty nie zmrużysz oka. Bezsenność, pozostawanie w stanie ciągłego oszołomienia stają się nieodłącznymi elementami Twojej codzienności. Zyskujesz siłę do działania i różowe okulary, które skutecznie blokują Ci myślenie o negatywnych cechach ukochanego. Ciesz się póki ten okres trwa – fenyloetyloamina pomoże w ten sposób jedynie przez około rok(2).

Czujesz, że to tylko on, na zawsze? Serotonina, Endorfiny!

Oba hormony należą do puli hormonów szczęścia. Serotonina daje poczucie zadowolenia, spokoju, ale też to ona jest autorką stanu, w którym możesz góry przenosić. W zestawieniu z innymi hormonami serotonina umożliwia przeżywanie wielu pozytywnych emocji, począwszy od zaspokojenia aż po euforię. Jeszcze bliżej endorfinie do odpowiedzialności za osiąganie emocjonalnych stanów euforycznych. Zmęczenie schodzi na drugi plan, zastępuje je nieprzerwana radość(3). Przeczytaj interesujący artykuł o działaniu endorfin.

A co, jeśli ktoś Cię porzuci? Deficyty hormonalne!

Niebezpiecznym stanem dla Twojego organizmu może być deficyt obu hormonów. Zaobserwujesz wyraźne wahania nastroju, skłonność do gwałtownych, reakcji. Jeśli na tym etapie Twój związek się rozpadnie, to wszelki stres wynikający z deficytu endorfin również możesz przypisać endorfinom. To one mogą Ci wówczas zafundować stan niemalże jak po odstawieniu narkotyku(4).

Jesteś w stabilnym związku? Twój mózg uwalnia hormony przywiązania! Pierwszoplanowe role należą teraz do oksytocyny, wazopresyny.

Oksytocyna jest szumnie nazywana hormonem miłości. Zauroczenie masz już za sobą, czas na większe zaangażowanie i budowanie bliskości. Płomień pożądania zostawiamy za sobą, ustępujemy miejsca przywiązaniu i oddaniu. Dzieląc z kimś intymność, wyzwalamy oksytocynę. Idealnym narzędziem do tego jest dotyk. Oksytocyna może mieć dwojakie działanie – jeśli związek jest budowany na silnych fundamentach, wówczas tę stałość umocni, jeśli związkowi towarzyszy zazdrość, wówczas oksytocyna te emocje również podkreśli. Długofalowym związkom towarzyszy dodatkowo wazopresyna, także odpowiedzialna za budowanie bliskości, czułość(5).

Czy możesz sprawdzić wierność partnera? Zmierz poziom dopaminy we krwi!

Powszechnie znane są publikacje traktujące o tym, iż proporcje tego hormonu we krwi są wprost proporcjonalne do potencjalnej wierności partnera. Zbadano, iż u osób ze skłonnościami poligamicznymi utrzymuje się wysoki poziom dopaminy. Znając tę wartość, możesz albo zaznać spokoju, albo wzmocnić swoją czujność(6)!

1. Izdebski Zbigniew, Wiśniewski Janusz Leon, Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości, Kraków 2014, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
2. Tamże.
3. Tamże.
4. Tamże.
5. Tamże.
6. Tamże.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *