Shadow

Jak wykonać format komputera?

jak-wykonac-format-komputera

Mimo iż formatowanie komputera to ostateczność, to czasem jest to jedyna słuszna metoda by pozbyć się wirusów i błędów znajdujących się na naszym dysku twardym. Formatowanie dysku twardego wiąże się z utratą wszystkich danych zawartych na dysku twardym. Dlatego przed wykonaniem formatowania zalecane jest skopiowanie wszystkich ważnych plików i aplikacji na nośnik zewnętrzny. Mimo iż czynność ta jest z reguły prosta i każdy może wykonać ją samodzielnie, to początkujący mogą mieć problem z przeprowadzeniem takiej operacji.

Jeśli posiadamy dysk instalacyjny Windows należy wykonać następujące czynności, aby poprawnie sformatować dysk twardy komputera.

1. Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jest zabezpieczenie danych, czyli skopiowanie ich na pamięć zewnętrzną. Warto zabezpieczyć ważne pliki czy też ustawienia przeglądarki.
2. Następnie uruchom ponownie komputer i wejdź do BIOSU komputera naciskając przycisk „Delete”. W BIOS’ie należy zmienić ustawienia odczytywania systemu na napęd CD/DVD. Zapisz zmiany.
3. Teraz możesz włożyć płytę instalacyjną do stacji dysków i uruchomić ponownie komputer.
4. Po ponownym rozruchu komputera powinien pojawić się alert o naciśnięciu dowolnego klawisza, aby rozpocząć odczytywanie płyt CD/DVD.
5. Następnie należy postępować zgodnie z wskazówkami zawartymi w instalacji systemu. Po dojściu do opcji formatowania dysku możesz sformatować dowolną partycję, usunąć ją lub utworzyć nowe partycje.
6. Przy formatowaniu możesz wybrać opcję NTFS lub FAT32. NTFS jest szybsza, bardziej bezpieczna i komfortowa, więc zaleca się ten wybór.

Istnieje również opcja formatowania komputera poprzez „zarządzanie komputerem”

Jest to sposób bez ingerencji w dysk twardy, jednak czynności te nie mają zastosowania na partycji systemowej.

1. Wejdź w „Mój komputer”, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zarządzaj”.
2. Gdy otworzy się okno zarządzaj komputerem, wybierz zakładkę o nazwie „Magazyn” i wybierz opcję „Zarządzaj dyskami”.
3. Z listy podanych partycji, wybierz tę partycję, którą chcesz usunąć. Pamiętaj, że usuwając daną partycję stracisz wszystkie pliki znajdujące się na danej partycji.
4. Następnie w miejsce usuniętej partycji należy stworzyć nową partycję. Następnie przejdź przez kreatora tworzącego nową partycję.
5. Jeśli partycja utworzona przez ciebie działa poprawnie wykonaj szybki format, możesz zaznaczyć również opcję kompresji plików.
6. Po ukończeniu formatowania możesz korzystać z nowo utworzonej partycji.

Możesz również wykonać formatowanie dysku z pomocą okna poleceń. Okno poleceń wywołasz poprzez Start > Uruchom i wpisujemy komendę „cmd”, która otworzy wiersz poleceń. Żeby sformatować dysk wpisz w wierszu poleceń wpisz komendę „format” , a następnie nazwę partycji. Na przykład formatując partycję D wpisz „format D:”. Jeśli chcesz wykonać szybkie formatowanie dodaj do komendy literę „Q”. Czyli „format D:/Q”.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *