Shadow

Jak usunąć zapach stęchlizny?

jak-usunac-zapach-stechlizny

Zapach stęchlizny jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych zapachów. Gromadzi się on głównie na ubraniach, przez co także w szafie, kanapie czy nawet wózku dla dziecka. Powodem jest trzymanie ubrań w długo niewietrzonych pomieszczeniach, bądź wkładanie ich jeszcze wilgotnych do szafy. Często zapachu tego nie da się tak łatwo usunąć, ale na szczęście nie jest to niemożliwe.

Jeśli chcemy usunąć zapach stęchlizny z ubrań, to jednym z najczęściej sprawdzających się sposobów jest wlanie kilku kropelek olejku sosnowego do prania. Możesz także spryskać nim po rozcieńczeniu z wodą ubrania, po czym je wyprać. Prócz tego, że pozbędziesz się brzydkiego zapachu stęchlizny, dodatkowo wywabisz nim plamy. Kolejnym sposobem jest spryskanie suchych ubrań płynem Listerine lub spirytusem salicylowym.

Innym sposobem jest wsypanie do prania łyżki sody oczyszczonej. Poza tym, że soda jest doskonałym narzędziem do czyszczenia wielu powierzchni, tutaj także znajduje swoje zastosowanie. Świetnie wchłania zapachy, przez co skutecznie pozbywa się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Użyć go można podobnie jak w przypadku olejku sosnowego – rozpuszczając go w wodzie i spryskując ubrania. Można zamiast sody, wlać do prania 1 szklankę octu, też powinna skutecznie poradzić sobie z problemem.

Skutecznym sposobem jest także wstawienie ubrań na kilka godzin do zamrażalnika. Niska temperatura skutecznie zabija pleśń będącą przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Można także użyć świeżo wyciśniętego soku z cytryny, skropić nim miejsca pokryte pleśnią i dodatkowo posypać je solą. Innym sposobem jest zwilżenie tych miejsc i wtarcie w nie mydła w kostce. Następnie całość należy zasypać sproszkowaną kredą i dwiema łyżeczkami sproszkowanego mydła. Całość należy dokładnie opłukać i wysuszyć na słońcu. Przy tym sposobie należy szczególnie uważać, ponieważ może on spowodować odbarwienie kolorowych tkanin!

Jeśli nasza szafa wciąż posiada nieprzyjemny zapach, powinniśmy ją całą dokładnie wymyć przy użyciu wody z środkiem do drewna lub mydłem. Po tym należy szafę wywietrzyć. Często stosowanym sposobem jest także wstawianie do szafy kubka z wrzącym mlekiem. W sklepach można spotkać już gotowe saszetki do szafy pomagające wywabić niechciane zapachy. Do szuflad możemy także użyć perfumowanych saszetek bądź włożyć pachnące mydło.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *