Powody, którymi kierujemy się przy wyborze imienia dla własnego dziecka- są najrozmaitsze. Dla jednych motywacje są bardzo proste, np. związane z aktualną modą czy popularnością aktorów, piosenkarzy lub postaci z telewizyjnych seriali. Dla innych jest to kwestia bezpośrednio dotykająca spraw wiary – poszukiwania świętego patrona dla swojego dziecka. Dla jeszcze innych to kwestia tradycji i przodków. Ale jedno jest pewne wybór imienia to temat który wszyscy rodzice przerabiają na długo przed pojawieniem się niemowlaka.
Moda na takie czy inne imiona nie jest z pewnością niczym nowym. Najważniejsze żebyście podejmowali decyzję na ten temat nie poddając się presji otoczenia. Gdyby popatrzeć na szkolne dzienniki, widać, że w poszczególnych rocznikach zazwyczaj przeważają jakieś imiona. Nie jest to na pewno nic złego. Żyjemy we wspólnocie z innymi i ta ludzka wspólnota nadaje kierunek naszym działaniom i wyborom. Ważne jest jednak, by to uczestnictwo było świadome, podane refleksji.
Razem z partnerem powinniście się kierować kilkoma prostymi zasadami, aby imię waszego dziecka było dla niego dobrym początkiem rozpoczynającego się życia.
Niech to imię ma w sobie jakąś głębię rodzicielskich przeżyć. Czyż nie jest pięknie, gdy po latach rodzice mogą powiedzieć dziecku, że wybrali mu takie, a nie inne imię, ponieważ ma ono dla nich szczególnie głębokie znacznie – ze względu na wiarę, na historię rodziny, Ojczyzny czy inne ważne przeżycia. Wydaje się jednak, że czymś innym jest nadanie chłopcu imienia ojca, dziadka czy innego przodka, niż przechwycenie go z importowanej telenoweli, o której za kilka miesięcy wszyscy zapomną…
Kilka porad, którymi warto się kierować przy wyborze imienia:
Nie kieruj się językami obcymi, które rażąco nie pasują do typowo polskiego nazwiska, zwłaszcza zaczerpniętych z modnych filmów czy seriali. Dopasuj imię do nazwiska tak aby jego odpowiednia długość, brzmienie oraz rytm, w jakim będzie się je wypowiadało łącznie z nazwiskiem- do siebie pasowały. Nawet gdy imię jest bardzo ładne, ale szalenie popularne – dobrze się zastanów, zanim tak nazwiesz swoje dziecko. Może się okazać, że twoja np. Julka będzie szóstą w klasie dziewczynką o takim imieniu. Nie warto też ulegać presji rodziny w nadaniu imienia. Owszem, możecie wysłuchać ich sugestii– idealnie byłoby, gdyby wybrane przez was imię podobało się całej rodzinie – i wam, i starszemu pokoleniu, ale ostateczną decyzję musicie podjąć Wy- rodzice dziecka.
Krótkie imiona dla dziewczynek-nasze propozycje:
Nina, Ida, Pia, Sara, Olga
Krótkie imiona dla chłopców- nasze propozycje:
Jan, Iwo, Leon, Alan, Borys
Najpopularniejsze imiona to:
Zofia, Julka, Zuzanna, Maja, Hanna, Lena, Natalia, Aleksandra, Alicja, Jan, Antoni, Jakub, Franciszek, Aleksander, Adam, Filip, Kacper, Szymon