Kupno mieszkania na rynku pierwotnym teoretycznie wydaje się być mniej skomplikowane od zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jasna sytuacja prawna, brak obaw przed dodatkowymi właścicielami czy ukrytymi współlokatorami, powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości właśnie z rynku pierwotnego czyli tzw. prosto od dewelopera. O czym jednak trzeba pamiętać decydując się na takie mieszkanie?
Nie zapominajmy, że zakup mieszkania od dewelopera jest gwarancją bezproblemowej transakcji ze szczęśliwym zakończeniem. Zawsze, kiedy chcemy wydać wszystkie nasze oszczędności, należy zrobić dobre rozeznanie na rynku, przeanalizować wszystkie za i przeciw, a nawet skonsultować swoją decyzję ze specjalistą (prawnik, odpowiedni pośrednik ds. obrotu nieruchomościami). Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając dewelopera? Przede wszystkim warto przyjrzeć się wszystkim budynkom czy osiedlom, które dany deweloper wybudował. Jeśli mamy możliwość pojedźmy na kilka osiedli danego dewelopera – zobaczmy nie tylko jak wygląda sam budynek, ale również infrastruktura wokół osiedla. Poczytajmy na Internecie opinie osób, które już tam mieszkają. Niekiedy tańsze mieszkanie równa się z budulcami gorszej jakości, które w efekcie wygenerują więcej kosztów na naprawy. Zdecydowanie bezpieczniej jest kupować mieszkanie od zaufanego, cenionego na rynku dewelopera, którego dorobek to nie 1-2 lata, a nawet kilkanaście lat i dziesiątki zrealizowanych inwestycji. Dobrze prosperujący deweloper w warszawie np. Dom Development daje większą gwarancję, że nagle nie ogłosi upadłości, a nasze wymarzone M zostanie tylko kartką papieru. Oczywiście nie oznacza to, że młody deweloper, który dopiero próbuje zaistnieć na rynku jest tylko i wyłącznie ryzykiem. Absolutnie nie, ale jeśli mamy zasoby czasowe poświęćmy na ten temat więcej czasu. W końcu w grę wchodzą niemałe pieniądze. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania polecane jest również odwiedzenie budynków kilku deweloperów. Warto porównać ze sobą dane nieruchomości pod względem cen, lokalizacji, rozmieszczenia pomieszczeń (czy np. nie trzeba będzie przeprowadzać dodatkowego remontu, aby dostosować mieszkanie do naszych potrzeb), budulców użytych nie tylko wewnątrz mieszkania, ale również na klatkach. Warto także poświęcić trochę czasu i poprosić dewelopera o udostępnienie całego planu osiedla. Zobaczyć czy na pewno za rok nie powstanie dodatkowy budynek widoczny np. z okien nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani, czy na osiedlu zaplanowano budowę np. placu zabaw dla dzieci, albo skrawka zieleni dla zwierząt domowych. Wszystko to ma znaczenie zwłaszcza jeśli mamy za to płacić. Pełen poradnik o zakupie mieszkania znajdziemy na Zmieniamy Miasto – Jak kupić mieszkanie.
Każdy deweloper ma swoje biuro sprzedaży obsługujące dany budynek czy osiedle. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję pozwiedzajmy budowle znajdujące się w ofercie nie jednego a kilku deweloperów. Im większy wybór tym większa pewność, że ten ostateczny będzie dobrym wyborem.