Shadow

Jak walczyć z bezsennością?

497736998_45c09a136e_o

Bezsenność to bardzo poważny problem, który dotyczy ogromnej liczby osób. Wpływa to destrukcyjnie na całe życie takiej osoby i dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ją zwalczyć i znów cieszyć się spokojnym i głębokim snem.

 

Zaburzenia snu dotyczą w naszym kraju około 1/3 ludności. Choć problem bardzo poważny i wymagający leczenia, to niestety tylko nieliczni szukają pomocy u specjalistów. Wydaje się nam, że to błahy problem i poradzimy sobie z nim sami. Oczywiście sami możemy również zrobić bardzo wiele w tym temacie, ale nie zawsze to działa i wówczas niezbędna jest pomoc lekarza.

 

Jak zatem walczyć z bezsennością?

Przede wszystkim należy unikać drzemek w ciągu dnia i pilnować tych samych godzin snu. Sypialnia powinna służyć tylko do spania, zatem wynosimy telewizor i wszelkie przedmioty, które nas mogłyby rozpraszać. Przed snem dobrze wietrzymy pomieszczenie i zawsze dbamy o świeżą bieliznę pościelową. Do łóżka kładziemy się wówczas, gdy czujemy pierwsze oznaki snu. Przed snem warto też się wyciszyć, na przykład czytając książkę, słuchając relaksującej muzyki i wypijając kubek delikatnej, ziołowej herbatki. Idealnie sprawdzi się tutaj melisa, rumianek czy lawenda. Delikatnie uspokoją i sprawią, że żołądek po ciężkim dniu odpocznie. Pamiętajmy również o tym, aby przed samym snem nie jeść, ostatni posiłek powinien zjadamy na około trzy godziny wcześniej.

 

Nie zawsze jednak te sposoby pomagają i tutaj mówimy już o bezsenności wewnątrzpochodnej, która jest o wiele trudniejsza do wyleczenia. Jest ono związana często z naszymi chorobami, zaburzeniami, problemami i tutaj konieczne jest najpierw dobre zdiagnozowanie i leczenie danej choroby. A skutkiem ubocznym tego leczenia będzie również wyleczenie się z bezsenności. Tutaj konieczna jest konsultacja lekarska i dobry wywiad.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *