Shadow

Jak uniknąć zawału serca?

132922595_f860a8aa20_b

Zdrowe serce, to wynik naszego zdrowego życia przez dziesiątki lat. Aby uniknąć zatem w przyszłości zawału serca, to musimy od młodych lat pamiętać o profilaktyce i wcielać ją aktywnie w swoje życie. Choć metody leczenia tego typu schorzeń są obecnie na bardzo wysokim poziomie, to umieralność w Polsce niestety jest nadal bardzo wysoka. Jak zatem uniknąć zawału serca i cieszyć się dobrym zdrowiem na długie lata?

 

Najważniejsze jest dbanie o swoje ciało. Zatem racjonalny sposób odżywiania, utrzymywanie stałej wagi i regularna aktywność fizyczna to podstawa. Po drugie dbanie o sferę psychiczną. Zatem unikanie stresów, zadbanie o regularny i efektywny wypoczynek, pozytywne nastawienie do życia i otaczającego świata.

 

Kolejna rzecz to regularne badania kontrolne i to nie tylko wówczas, gdy czujemy się źle. Wykonujmy EKG, badanie ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu. Jeżeli pokaże się jakiś problem, to koniecznie leczmy się pod okiem specjalisty i wykluczmy czynnik ryzyka zawału w zarodku. Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie czy podwyższony cholesterol to pierwsze symptomy miażdżycy, która prowadzi bardzo często do zawału.

 

Widzimy więc, że przez całe niemal życie pracujemy sami na zawał serca i tylko od nas zależy czy do tego dojdzie czy też nie. Jeżeli należymy do osób, które są mądre po szkodzie, to pamiętajmy o tym, że po zawale jest również możliwe normalne życie, tylko trzeba być teraz czujnym ze zdwojoną siłą. Przede wszystkim branie leków, dbanie o kondycję fizyczną, dietę i wszystko to pod okiem specjalisty sprawi, że nadal będziemy mogli cieszyć się życiem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *