
Przed zrobieniem tatuażu zawsze dobrze jest właściwie sobie tą kwestię przemyśleć. Samo zrobienie tatuażu nie jest sprawą tanią, a jego usunięcie jest dwa razy droższe, a także o wiele dłuższe. Jeśli natomiast już jest po fakcie, tatuaż już jest i koniecznie chcemy go usunąć, jest na to kilka sposobów.
Oczywiście najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest laseroterapia. Stosuje się także zabiegi chirurgiczne oraz inne mniej powszechne metody, typu dermabrazja czy peeling chemiczny. Istotne jest to, aby każdy zabieg wykonywać w specjalistycznej klinice. Wykonywanie domowych sposobów na usunięcie niechcianego tatuażu jest mniej bezpieczne, ponieważ może pozostawić nieestetyczne blizny.
Najłatwiejsze do usunięcia są tatuaże płytkie i czasowe, tatuaże profesjonalne – „na stałe” są trudniejsze do usunięcia. W przypadku tatuażu płytkiego barwnik jest wprowadzany w wierzchnie warstwy skóry, dzięki czemu złuszcza się razem z nią. W przypadku tatuaży permanentnych, barwnik przenika w jej głąb, przez co organizm sam się go nie pozbędzie. Szczególnie trudno usunąć tatuaż wykonany przez amatora, ponieważ często są one zrobione nierównomiernie. Trudniej jest także z usunięciem tatuaży kolorowych.
Tatuaż usuwany metoda laserową wymaga kilku zabiegów, w zależności od wielkości i głębokości tatuażu. Średnio jest to od 3 do nawet 10, z kilkutygodniowymi odstępami pomiędzy sobą. Po skończonej laseroterapii należy dbać o miejsca, z których został usunięty tatuaż poprzez smarowanie ich preparatami przyspieszającymi gojenie i preparatami natłuszczającymi (np. panthenol). Warto pamiętać o unikaniu słońca przez kilka miesięcy, żeby nie powstały odbarwienia w tych miejscach.
Inną metodą jest chirurgiczne usuwanie tatuażu. Jest to jednak sposób pozostawiający po sobie ślady w postaci rozległych blizn. Dlatego głównie stosuje się dopiero wtedy, kiedy nie pomógł laser, albo w przypadku małych, drobnych blizn.
Blizny usuwane są tez za pomocą np. dermabrazji mechanicznej usuwającej powierzchniowych warstw skóry z barwnikiem, salabrazji polegającej na usunięciu blizny za pomocą chlorku sodu, peeling chemiczny za pomocą kwasu, albo za pomocą zastrzyku z roztworem soli fizjologicznej bądź specjalnego kremu. Wszystkie te sposoby są niestety o wiele mniej skuteczne i często pozostawiają ślady. Często zakrywa się też obecny tatuaż innym, bądź stosuje się tzw. kamuflaż, czyli robi się tatuaż z barwnikami koloru skóry.
Na rynku możemy znaleźć specjalne kremy do usuwania tatuażu. W domu możemy stosować pumeksy i różnego rodzaju peelingi, czy częste przemywanie solą fizjologiczną. Jednakże one usuwają jedynie tatuaż umiejscowiony płytko pod skórą, tatuaż powstały głębiej, będzie potrzebować bardziej skutecznej i zaawansowanej metody jego usunięcia.