Shadow

Jak wykonać chodnik?

jak-zrobic-chodnik

Chodnik wykonany z kostki brukowej jest bardzo popularny i gwarantuje bardzo dobry efekt wizualny. Chcesz wykonać ścieżkę z kostki brukowej pod swoim domem lub w ogrodzie. Przedstawiam wam krótki poradnik jak wykonać chodnik.
Warto zapamiętać słowa, że sukces w wykonaniu chodnika nie zaczyna się po ułożeniu kostki lecz podczas wykonywania podłoża.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać to wymierzenie granic ścieżki za pomocą sznurkiem i powbijaniu palików w odpowiednim miejscu. Następnie w wyznaczonym obszarze należy wykopać dół o głębokości od 30 do 50 cm. Na dnie wykopu wysypujemy żwir, który będzie podbudową chodnika. Na krawędziach wykopu, w wyznaczonym wcześniej obszarze układamy krawężniki. Układamy je na warstwie chudego betonu, by osadzić i wzmocnić krawędzie chodnika.

Pamiętaj przy tym, by zachować wyznaczony poziom chodnika.

Teraz ubijamy podbudowę, tak by się zagęściła. Można również wysypać górną warstwę drobnego żwiru by zagęścić całą podbudowę.

Rzeczą, którą należy wykonać następnie jest podsypka. Jest to kilkucentymetrowa warstwa z drobnego, płukanego piasku. Umożliwia ona osadzenie kostki brukowej.

Podsypkę należy wyrównać łatą, tak by uzyskać równy poziom podsypki 3-5 cm. Podsypki nie zagęszczamy.

Następnie na podsypkę układamy kostkę brukową. Pamiętaj by nie deptać podsypki. Kostki układaj obok siebie z 2-3mm odstępem pomiędzy elementami. Po ułożeniu kostki posyp ją drobnym płukanym piaskiem i wypełnij szczeliny pomiędzy elementami. Kostka zostanie ustabilizowana.

Po ukończeniu tych czynności ubijamy kostkę wibratorem, w razie konieczności uzupełniamy piaskiem miejsce w szczelinach.

Teraz chodnik jest gotowy do użytku. Z pewnością będzie służył długie lata.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *