Shadow

Jak urządzić spiżarnię?

spizarnia

Dawniej pomieszczenie takie jak spiżarnia nie istniało w domu. Do przechowywania żywności zawsze służyła piwnica. Główną zaletą piwnicy było to, że miała kilka stopni mniej niż reszta pomieszczeń w domu, co pozwalało na przechowywanie żywności, która szybko się psuła.

Kolejnym etapem było zrobienie specjalnego pomieszczenia w domu, w którym przechowywało się wszelkie słoiki i zapasy żywności. Dzisiaj jednak mamy lodówki, które pozwalają nam przechowywać spożywcze produkty nawet w bardzo niskich temperaturach lub też zupełnie zamrozić, co sprawia, że nie psują się tak szybko. Gdzie jednak upchać słoiki z dżemikami babcinej roboty, butelki z sokami malinowymi, duże butle z robiącym się domowym winem i dodatkowe pokłady żywności, szczególnie warzyw i owoców, tak aby zabezpieczyć je przed zepsuciem? Najlepiej jest przeznaczyć specjalne pomieszczenie lub schowek na te domowe rarytasy. Dużo osób rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ dochodzi do wniosku, że ma za mało miejsca w swoim mieszkaniu. Stwierdzenie to jest zupełną bzdurą! Tak naprawdę na spiżarnię nie potrzeba wiele miejsca, wszystko zależy od tego ile miejsca możesz na nią przeznaczyć i co chcesz w niej właściwie przechowywać.

Wydzielone specjalne miejsce na produkty spożywcze pozwala na zachowanie większego ładu w kuchni. Ułatwia to też szybkie dobieranie potrzebnych składników. Jeśli mają one swoje stałe miejsce to wiesz, gdzie się po nie udać. Jak więc urządzić funkcjonalnie naszą spiżarnię?

Miejsce

Osobne pomieszczenie

Bardzo ważnym pierwszym krokiem jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca. Dobrze jeśli nie jest to miejsce blisko grzejnika i jednocześnie najlepiej by nie posiadało okien. Nawet lepiej, gdy promienie słoneczne się do niego nie dostają, ponieważ łatwiej jest wtedy utrzymać stałą temp., która powinna wynosić około 16oC. Dodatkowo, okno zabiera część ściany, a w tym pomieszczeniu zależy nam na tym by można było ustawić jak najwięcej półek. Można zrobić pod sufitem powyżej półek małe lufciki służące do koniecznej w tym pomieszczeniu wentylacji. W nieogrzewanej spiżarni musi być sucho, aby przechowywana żywność pozostawała długo w dobrym stanie. Niska temperatura sprzyja skraplaniu się pary wodnej, dlatego aby wilgoć była odprowadzana na zewnątrz, trzeba tam zapewnić stały przepływ powietrza. Na ścianie pod sufitem musi być kanał wentylacji grawitacyjnej oraz nawiewnik (w oknie lub ścianie) albo podcięcie w drzwiach, przez które powietrze będzie dopływało do spiżarni z sąsiednich pomieszczeń.

Także piwnica, jeśli Twój dom posiada to pomieszczenie, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Klasyczna spiżarnia powinna posiadać grube mury i podłogę, która akumuluje ciepło. W piwnicy zawsze panuje odpowiednia temperatura, jedynie trzeba uważać na wilgotność powietrza. Im bardziej wilgotne powietrze, tym szybciej będą psuły się artykuły spożywcze typu warzywa, ziemniaki czy wszelkiego rodzaju owoce.

Specjalnie przeznaczone na żywność miejsce w kuchni

Nie każdy może pozwolić sobie na to, by całe jedno pomieszczenie przeznaczyć na spiżarnię, a jednak chciałby móc przechowywać gdzieś swoje przetwory. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnej wysuwanej półki, która pomieści słoiki. Taka szafka wyposażona jest w system szuflad i koszy, gdzie każda część na swoje specjalne przeznaczenie. Posiadają one regulowane prowadnice, które umożliwiają na regulację długości szuflad. Co pozwoli Ci na odpowiednie dostosowanie ich do swojej kuchni.

Kolejnym pomysłem na spiżarnię w małej kuchni jest zastosowanie specjalnego wyciągu. Dzięki temu regał można swobodnie przesuwać po kuchni i dopasowywać jego położenie do swoich potrzeb. Dostęp do półki jest wygodny- można nawet obracać nim w lewo i w prawo. Dopuszczalne obciążenie takiego wyciągu wynosi 70kg.

Masz trochę wolnej przestrzeni pomiędzy regałami? Jeśli przestrzeń ta jest na tyle duża by zmieściły się tam słoiki, polecam aby włożyć tam wąską szafkę z kilkoma półkami. Być może nie znajdziesz takiej w sklepie, ale na pewno wykona ją ktoś na wymiar. Zadbaj o to by była wysuwana, ponieważ wtedy będziesz mógł głębiej schować rzeczy, a jednocześnie nie będziesz się denerwował przy ich wyciąganiu.

Aranżacja

Dobrze, udało Ci się wybrać już odpowiednie miejsce, a teraz zaczynasz się zastanawiać jak ułożyć wszystkie meble oraz artykuły, tak by szybko się w nich odnaleźć i nie tracić czasu na szukanie?

Jeśli przeznaczyłeś na spiżarnie osobne pomieszczenie, to w pierwszej kolejności stajesz przed wyborem odpowiednich półek. Przede wszystkim powinny być one wykonane z materiału, z którego łatwo będziesz w stanie zmyć wszelkie zabrudzenia oraz kurz. Dobrze się sprawdzają półki metalowe. Są stabilne, pod dużym ciężarem nie powinny się załamać, a jednocześnie w przypadku zabrudzenia łatwo jest je wyczyścić. Podczas zakupu zwróć uwagę jaki ciężar możesz ustawić na wybranych przez Ciebie regałach. Będziesz przechowywał różne artykułu, więc dobrze jeśli półki będą różne. Z większą przestrzenią pomiędzy poszczególnymi półkami i takie z mniejszą. Na słoiki jest potrzebne mniej miejsca niż na niektóre butelki. Półki powinny mieć około 30 cm długości, jednak warto mieć kilka większych, aby odstawiać tam nieużywane garnki. W spiżarni możesz przechowywać też sprzęt, którego na co dzień nie używasz np. sokowirówkę czy ekspres do kawy. Przeznacz na to osobny regał, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie Ci go odnaleźć gdy już będzie Ci potrzebny.

Przygotowałeś już półki w osobnym pomieszczeniu, w małej kuchni tez masz już przeznaczone miejsce na spiżarnię. Czas zająć się ustawianiem wszystkich przetworów! Jak je ustawić, by nie zastanawiać się zbyt długo nad położeniem rzeczy, której właśnie potrzebujemy?

Warto zacząć od tego, żeby każdy słoik i butelkę podpisać. Ułatwi Ci to zastanawiania się z czego jest zrobiony ten dżem i unikniesz niepotrzebnych pomyłek. Gdy nie zwrócisz odpowiedniej uwagi z daleka słoiki z cukinią i ogórkami w musztardzie wyglądają naprawdę podobnie. O ile kobieta zwróci na to uwagę, o tyle mężczyzna może tej różnicy nie zauważyć i spotka go niemiła niespodzianka podczas obiadu. Szczególnie wtedy, gdy miał ochotę właśnie na cukinię!

Kolejną sprawą jest by oddzielić dżemy od soków i przetworów. Przeznacz miejsce, gdzie będziesz kładła każde z nich. Jednocześnie najbliżej ustaw to czego jecie w domu najwięcej i najczęściej się po to sięga. Bardzo dużym ułatwieniem jest także poukładanie słoików smakami. Osobno ułóż konfitury malinowe, a osobno te wykonane z porzeczek.

Na dolnych półkach umieszczamy przetwory cięższe, które wymagają chłodnego otoczenia (warzywa, owoce). Unikamy jednak stawiania ich na podłodze – należy kłaść je na specjalnych podestach. Wyżej stawiamy słoiki lżejsze, konserwy, artykuły sypkie. Wysoko można zawiesić haczyki na których zawiesimy zioła, warkocze czosnku czy papryki.

Higiena w spiżarni

Podłogę należy wyłożyć płytkami ceramicznymi, ponieważ są one łatwe w czyszczeniu. Może się zdarzyć, że słoik wypadnie Ci z rąk i stłucze się, a tym samym zabrudzi całą podłogę. Dodatkowo płytki mają właściwości chłodzące co jest bardzo istotnym elementem. Jeśli nie lubisz płytek, to ściany pomaluj farbą lateksową, którą można zmyć w razie potrzeby. Podłoga drewniana powinna być zabezpieczona bejcą lub lakierem, aby posłużyła nam jak najdłużej. Materiałem, który pozwala na szybkie pozbycie się płynnych rzeczy jest też linoleum. Może sprawdzić się jako podłoga w spiżarni.

Dodatkowo spiżarnię trzeba wietrzyć co najmniej raz w tygodniu i sprawdzać, czy w sypkich produktach nie pojawiły się mole spożywcze. Jest to bardzo ważne, ponieważ mole szybko się rozmnażają i w ekspresowym tempie mogą zniszczyć żywność oraz wydostać się ze spiżarni i zaatakować Twoją szafę z ubraniami. Lepiej tego uniknąć niż potem tygodniami użerać się z atakującymi nasze rzeczy owadami.

Odpowiednia temperatura w spiżarni powinna wynosić 15 stopni Celsjusza. Aby zapewnić takie warunki, spiżarnia powinna być urządzona w północnej części domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zadbaj, aby spiżarnia nie znajdowała się koło kaloryfera. I, jak już wcześniej wspomniałam, najlepiej dalej od okna lub jeśli masz taka możliwość, w ogóle nie twórz w tym miejscu okna.

W czym przechowywać artykuły inne niż przetwory?

W spiżarni możesz trzymać wszystkie artykuły spożywcze takie jak mąka, jajka, mleko czy inne tego typu rzeczy. Ważne jest by mieć do nich odpowiednie pojemniki.
– Pojemniki papierowe: takich najlepiej jest unikać, ponieważ nie chronią przed wilgocią ani insektami.
– Pojemniki szklane: są w pełni bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w reakcje chemiczne z jedzenie. Gdy są hermetycznie zamknięte, chronią żywność przed zawilgoceniem lub wyschnięciem.
– Pojemniki metalowe: nie można w nich trzymać kwaśnych produktów, ponieważ reagują one z metalem wytwarzając szkodliwe substancje.
– Pojemniki z tworzywa sztucznego: są bezpieczne o ile mają symbol kieliszka i widelca na opakowaniu. Powinny również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Świeże produkty dobrze jest przechowywać w ażurowych koszach, wiklinowych lub metalowych, natomiast butelki łatwo będzie poukładać w stojakach umożliwiających leżakowanie trunków.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *