Shadow

Jak obliczyć dni płodne?

8337547983_5ecf2f9e39_o

Nowoczesne metody antykoncepcyjne są skuteczne, bezpieczne i bardzo wygodne. Nie musimy o niczym pamiętać, tylko łykamy tabletkę, naklejamy plaster lub robimy zastrzyk i mamy pewność, że jesteśmy zabezpieczone. Nie każdy jednak ze względu na swoje przekonania czy też zdrowie może stosować antykoncepcję hormonalną i dlatego jedynym tutaj sposobem są naturalne metody. Przy ich stosowaniu jest konieczna umiejętność poznania swoim dni płodnych i niepłodnych.

 

Jak obliczyć dni płodne?

 

Na wielu stronach internetowych poświęconych kobiecej tematyce są odpowiednie kalkulatory do wyliczenia dni płodnych, jednak warto znać taki najprostszy sposób na samodzielne ich wyliczenie.

Przede wszystkim konieczne jest tutaj prowadzenie kalendarzyka, gdzie zaznaczamy pierwszy i ostatni dzień miesiączki, tak, aby określić długość swojego cyklu. Liczy się on od pierwszego dnia okresu do kolejnej miesiączki. Teraz od tej liczy odejmujemy najpierw 12 a potem 4. Poniżej przedstawimy wzór:

X- długość cyklu

X-12=y

Y-4=z, przy czym y i z to dni płodne.

 

Jest to bardzo prosty sposób, jednak nie zawsze dokładny, gdyż rzadko kiedy cykle u kobiet są równe. Dlatego też warto obserwować dodatkowo swoje ciało i przez pewne symptomy potwierdzić zbliżającą się owulację. Tutaj warto mierzyć temperaturę, gdyż od dnia owulacji jest nieco podwyższona jak również obserwować śluz z szyjki macicy, który jest bardziej obfity i gęsty. Można również zakupić specjalne teksty w aptece, jednak koszt ich zakupu jest w Polsce dość wysoki.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *