Niekiedy zastanawiamy się, dlaczego jedni ludzie łatwiej przyswajają wiedzę i pozostaje ona w ich głowach na zawsze, a inni wciąż się uczą i nic nie wchodzi im do głowy. Oczywiście istotne są tu pewne uwarunkowania genetyczne, które odpowiadają za naszą inteligencję i możliwości poznawania nowych rzeczy. Jednak niebagatelny wpływ na naukę ma również sposób przyswajania wiedzy i jej utrwalania. Jedni łatwiej chwytają słuchając, inni zaś, gdy sami czytają tekst i te predyspozycje należy wykorzystać przy uczeniu się, a nauka stanie się przyjemnością, będziemy uczyć się szybko i skutecznie. Jak zatem to robić? Jak uczyć się szybko i skutecznie?
Jak wspomnieliśmy na początku, bardzo ważna jest technika uczenia. Warto zaobserwować u siebie, w jaki sposób łatwiej się nam uczy i szybciej. Ważne jest również zapamiętanie danej partii materiału na dłużej, a najlepiej już na zawsze.
Osoby, które są wzrokowcami, warto, aby robiły sobie notatki, wówczas będą pamiętać, co i gdzie zapisały. Potem wystarczy już przyswojenie wiedzy z notatek i zrobią to o wiele szybciej niż by to robiły z całej partii materiału z książki. Idealnie jest, aby podzielić sobie cały materiał na pewne najważniejsze grupy i w każdej z nich robić notatki. Mózg już pisząc zapamięta ten podział i tak też uporządkuje go w głowie.
Wzrokowcy stosują również metodę podkreślania najważniejszych kwestii z tekstu i powtarzania w kolejnych fazach już tylko tych podkreślonych. Czytając i podkreślając poznajemy całą zawartość danego materiału, wybierając najważniejsze sprawiamy, że potem podczas powtarzania tylko podkreślonego, znacznie skracamy czas nauki.
Te osoby, które lepiej uczą się słuchając, warto, aby na wykładach nagrywali sobie ważniejszy materiał, aby potem w domu móc go odtworzyć i jeszcze raz odsłuchać. Można również nagrać siebie opowiadającego dany materiał przy pomocy zgromadzonych materiałów, aby potem uczyć się go, słuchając nagrania.