Shadow

Jak pozbyć się wszy?

wszy

Wydawać by się mogło, że problemy z wszami w tych czasach nie występują. Niestety pomimo wysokiego standardu życia, stosowania dużych ilości chemii, niektóre pasożyty przystosowały się do nowych warunków i z dużym powodzeniem wciąż aktywnie uczestniczą w naszym życiu. Najczęściej dotyczą miejsc gdzie są duże skupiska ludzkie, takie jak przedszkola, szkoły i żłobki. Wystarczy tutaj jedna osoba zarażona i w kilka dni problem będzie dotyczył ogółu. Warto zatem poznać wszystkie środki, które pomogą w walce z tym pasożytem, a także takie, które pozwolą go uniknąć. Jak zatem pozbyć się wszy?

Wesz ludzka występuje w dwóch odmianach: wesz głowowa i ubraniowa. Najczęściej spotykamy się z jej występowaniem na głowie, a dokładnie we włosach. Pasożyt jest mały, ruchliwy, ciemnoszary i ciężko go od razu zobaczyć we włosach. Dlatego też bardzo szybko dochodzi do jego rozwoju, wesz składa jaja (gnidy) i problem staje się poważny.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, to regularnie powinno się sprawdzać dzieciom chodzącym do szkoły włosy. Tym sposobem unikniemy rozprzestrzenienia się wszy na wszystkich domowników, w przypadku, gdy dziecko złapie je w szkole czy w przedszkolu.

Pozbycie się wszy polega na jej chemicznej likwidacji i w tym celu kupujemy w aptece specjalny środek. Myjemy nim głowę i co najważniejsze, pamiętamy o tym, aby powtórzyć zabieg za kilka dni, gdyż z gnid wykluwają się nowe osobniki, co dwie, trzy doby. Często preparaty apteczne działają tylko na dorosłe osobniki, a nie na larwy, dlatego ważne jest kilkakrotne powtarzanie zabiegu. Dodatkowo po aplikacji preparatu i umyciu włosów, konieczne jest również dokładne wyczesanie z włosów jajeczek, które są przyklejone do włosów. Trzeba robić to gęstym grzebieniem, który kupimy w aptece razem z preparatem chemicznym do zwalczania. Obecnie dostępne są również elektroniczne grzebienie, które zabijają zarówno wszy jak i gnidy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *