Shadow

Jak uchronić się przed skutkami alergii?

3_Jak uchronić się przed skutkami alergii

Mimo że codzienne funkcjonowanie chorych na nadwrażliwość nie zawsze należy do najłatwiejszych, istnieje wiele metod na to, by dolegliwości związane z reakcjami alergicznymi na różnego rodzaju czynniki nie zaburzały ich codziennego rytmu. Warto poznać niektóre z nich.

To, jak czują się alergicy, w głównej mierze opiera się na zależności między natężeniami objawów tej choroby a ekspozycją organizmu na alergeny wywołujące niepożądane reakcje. Chociaż leczenie farmakologiczne, połączone niekiedy z terapią odczulającą, potrafi przynieść zadowalające efekty, w przypadku alergii coraz częściej stosuje się również działania profilaktyczne mające zapobiegać stykaniu się z wrogimi alergenami. Dlatego też, chcąc zapewnić chorym bezpieczeństwo, wielu lekarzy pokazuje im podczas wizyt kontrolnych kalendarz pyleń, który pozwala wyeliminować ryzyko kontaktu z czynnikami powodującymi u pacjentów nadwrażliwość.

Nie daj się alergii!

Korzystanie z informacji zawartych w kalendarzu nie jest jednak jedynym sposobem radzenia sobie z unikaniem zagrożeń wywoływanych przez pyłki roślin. Mimo że pozostanie w domu podczas okresu sezonowej emisji szkodliwego pylenia będzie najlepszym rozwiązaniem, zdarzają się sytuacje, w których konieczne będzie wyjście na zewnątrz. Aby nie dopuścić do odczuwania skutków uczelnia, należy podjąć pewne kroki zabezpieczające przed zetknięciem się z alergenami. W tym celu warto nosić na twarzy specjalne maski oraz okulary, które zapobiegną przedostawaniu się pyłków do dróg oddechowych i oczu. Sprzymierzeńcem w walce z tego rodzajem alergii może okazać się również deszcz. Opuszczając dom po obfitych opadach, chorzy mogą mieć pewność, że wdychane przez nich powietrze zostało oczyszczone z zagrażających im czynników. Dobrym pomysłem w przypadku uczulenia na pyłki roślin będą wreszcie regularne kąpiele oraz częste zmienianie odzieży, zwłaszcza po powrocie z dworu.

Jak zapobiec skutkom pozostałych rodzajów nadwrażliwości?

Na tym jednak nie koniec. Poza dbaniem o chorych uczulonych na pylenie poszczególnych roślin można również zatroszczyć się o to, by pozostałe rodzaje alergii nie nasilały się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne i regularne czyszczenie domu, które pozwoli pozbyć się z niego roztoczy kurzu uważanych za jeden z alergenów. Dodatkowo warto zainteresować się częstą zmianą pościeli, pamiętając o tym, by była ona wykonana z materiałów syntetycznych, a nie, jak dawniej, z pierza lub puchu. Nie bez znaczenia okaże się także wietrzenie kołdry i poduszek, uzależnione od pory roku, jaka w danym momencie panuje. Nie ma przeszkód, by latem zostawić pościel na zewnątrz przez kilka godzin, natomiast zimą, zwłaszcza w mroźne i suche dni, dobrze skrócić czas wietrzenia do kilkudziesięciu minut.

Myśląc o bezpiecznym domu dla alergików, warto zastanowić się także nad tym, gdzie zazwyczaj przebywają znajdujące się w nim zwierzęta. Z powodu tego, że mogą one wywoływać silne reakcje alergiczne u domowników, dobrze, by ograniczyć ich dostęp do pomieszczeń, gdzie osoby zmagające się z nadwrażliwością przebywają najczęściej. W większości przypadków będzie to sypialnia lub pokój dzienny. Dodatkowo należy sobie zdawać sprawę z faktu, że w przypadku uczulenia na sierść pupila trzeba będzie go oddać zaufanej osobie, która – ze względu na chorobę zapalną dotychczasowego właściciela – będzie w stanie dobrze się nim zaopiekować.

Alergię wywołują nie tylko pyłki, ale także np. substancje, które są stosowane w meblach. O tym więcej tutaj.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *