Shadow

Planujesz zakup mebli? Uważaj na szkodliwe substancje!

Z każdym rokiem powiększa się grono Polaków cierpiących na różnego rodzaju alergie. Niestety niektórych z alergenów nie da się całkowicie wyeliminować z życia np. roztoczy kurzu domowego czy pyłków traw. Jednak jesteśmy też sami sobie winni – kupujemy ubrania, kosmetyki i meble, nie wgłębiając się w sposób produkcji oraz ilość groźnych substancji, które zostały użyte.

Toksyczne związki znajdziemy zarówno w tańszych i droższych meblach. Zwróćmy uwagę, czy w produkcji nie użyto trujących barwników azotowych. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie tego zweryfikować, zapytajmy sprzedawcę lub sprawdźmy na stronie internetowej sklepu. Najlepiej wybierać sprawdzonych producentów mebli z litego drewna, którzy nie stosują sztucznych substancji do wykonania i wykończenia produktu (używając np. specjalnych naturalnych olejków).

Aż 4 milionów Polaków w grupie największego ryzyka

Dlaczego powinniśmy się obawiać tych barwników? Mogą nasilać astmę alergiczną: wywoływać duszności, kaszel, nierówny oddech oraz ucisk w klatce piersiowej. W tej chwili ponad 4 miliony Polaków choruje na astmę, ale w podobnej sytuacji może być też tysiące niezdiagnozowanych jeszcze osób. Alergeny, które mogą podrażnić doraźnie (sierść zwierzęcia, określona żywność) łatwiej wyeliminować. Niestety, w przypadku mebli kontakt z alergenem mamy każdego dnia. Również wtedy, gdy śpimy. W takiej sytuacji organizm nie ma szans, żeby porządnie się zregenerować. Przyczyną niewyspania może być nie stary materac, a sama rama łóżka.

Barwniki azotowe a ciąża

Kobietom w ciąży zależy na tym, żeby się dobrze odżywiać i wysypiać. Gdy w sypialni stoi szafka nocna, do produkcji której użyto barwinków azotowych – trzeba jak najszybciej pozbyć się tego mebla. Barwniki azotowe mogą wywołać skurcze macicy i spowodować poronienie! Nawet, gdy nic takiego się nie dzieje i czujemy się dobrze, pamiętajmy, że te substancje źle wpływają na rozwój dziecka, które przez to może mieć w przyszłości alergię. Oprócz tego, barwniki mogą nasilić nietolerancję salicylanów. Oznacza to, że możemy źle zareagować po spożyciu leków z aspiryną w składzie. Zwróćmy uwagę też na skórę, reakcja uczuleniowa może wystąpić w postaci pokrzywki.

Młody organizm dopiero kształtuje swój układ odpornościowy. Ważne, żeby dziecko miało dostęp do tego, co dla niego zdrowe. Codzienne odrabianie lekcji przy biurku, które zawiera barwniki azotowe to jak systematyczne podtruwanie organizmu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Warto dowiedzieć się, czy klej z jakiego korzysta dany producent jest niegroźny dla organizmu. Najważniejsze, żeby nie zawierał groźnego formaldehydu, który przyczynia się do rozwoju chorób skórnych oraz napadów duszności. Na szczęście, producenci tę substancję powoli wymieniają na zdrowsze np. klej biały.

Kleje to jedno. Ważne są też lakiery, którymi pomalowana jest wierzchnia warstwa stolika czy szafki. Najpopularniejsze są lakiery syntetyczne – mają różny stopień toksyczności, więc warto najpierw zasięgnąć opinii producenta. Jeśli kupujemy u pośrednika, który nie jest nam w stanie udzielić informacji, możemy też zapytać konsultanta na czacie, albo zgłosić się do firmy na Facebooku.

Zarezerwuj sobie czas na przemyślane zakupy

Dobrym rozwiązaniem wydają się też olejki naturalne – dość dobrze chronią przed wnikaniem wilgoci w drewno i są obojętne dla naszego zdrowia. Jednak większym zagrożeniem są dla nas wspomniane wcześniej barwniki azotowe. To ich w pierwszej kolejności powinniśmy się wystrzegać. Wiele z rodzajów tych barwników podejrzewa się o działanie rakotwórcze! Wdychanie na co dzień toksycznych oparów może być dla nas równie groźne jak popularny ostatnio smog. Jego trudniej wyeliminować z naszego otoczenia, dlatego, niech chociaż nasze domy będą miejscem wolnym od groźnych i uczulających substancji. Na szczęście jest to łatwe – wystarczy wymienić meble na takie, które nie mają w sobie szkodliwych barwników.

Wchodząc do sklepu spożywczego analizujemy składy, sprawdzamy, co jest dla nas dobre. Dlaczego nie mielibyśmy w ten sposób myśleć o zakupie mebli? Warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jak powstawały nasze meble. Nasze zdrowie się nam za to odwdzięczy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *