Shadow

Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami?

suche i zniszczone wlosy

Witaminy, zioła, zdrowa dieta, mniej stresu, więcej relaksu, właściwa pielęgnacja włosów i dobór odpowiednich kosmetyków. To „recepta” w skrócie, a trochę bardziej szczegółowo…

Spożywaj witaminy z grupy B

Zadbaj o to, aby w Twoim codziennym menu znalazły się produkty zawierające witaminy: B1, B2, B6, B12. Jedz orzechy, kaszę gryczaną, groch, jajka, białe sery, ryby, pij mleko lub kakao. Wzbogać swoje menu o warzywa (pomidory, kapusta, ziemniaki, kalafior, brokuły, marchew) i owoce (pomarańcze, agrest, banany, awokado, porzeczki, śliwki, jabłka), które są wyjątkowo bogate w witaminy z tej grupy. Dobrze zrobią ci także otręby pszenne, ziarna słonecznika czy płatki owsiane. Jeżeli jadasz pieczywo, niech to będzie wyłącznie pieczywo razowe. Jeśli używasz mąki do przygotowania własnych potraw, jak choćby makaron czy naleśniki, używaj tylko mąki z pełnego przemiału. W sytuacji, w której z jakiegokolwiek powodu nie uda się ułożyć jadłospisu w taki sposób, by królowała w nim witamina B, można oczywiście wspomóc się suplementami.

Zdrowo się odżywiaj

Ogranicz spożywanie tłuszczu, kawę, herbatę i alkohol, natomiast znacznie zwiększ ilość wypijanej dziennie wody mineralnej. Takie zmiany w diecie pozytywnie wpływają na kondycję skóry, w tym także skóry głowy, co ma bezpośredni związek z nasileniem lub brakiem łojotoku i przetłuszczaniem się włosów bądź nie. Im lepiej odżywiona i nawilżona skóra, tym lepiej uregulowane działanie gruczołów łojowych.

Wykorzystuj dobroczynne działanie ziół

Napary z ziół mogą być przez ciebie spożywane lub wykorzystywane zewnętrznie, na przykład jako płukanki do włosów. Ziołowe herbatki, które pije się regularnie, dobrze działają zarówno na kondycję włosów, jak i tę psychiczną – pamiętaj bowiem, że stres też wpływa na przetłuszczanie się włosów, a zioła mogą cię nieco wyciszyć, a zatem… warto skupić się na skrzypie polnym, rumianku, szałwii, pokrzywie i rozmarynie.

Nie denerwuj się i zadbaj o relaks

Niestety, każda stresująca sytuacja odbija się między innymi właśnie na wyglądzie twojej skóry, paznokci i włosów. Gdy się denerwujesz, wydziela się tzw. hormon stresu, który odpowiada za ten stan rzeczy, usuwając z organizmu witaminę B. Dodatkowo, w stresie pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany. Masz wtedy ochotę na słodycze, a wchłaniane przez ciebie cukry wzmagają przetłuszczanie się skóry i włosów. Koło się zamyka. Dobrze byłoby więc unikać nerwowych sytuacji lub przynajmniej odpowiednio się na nie przygotować. Na „uspokojenie” można zażywać magnez albo – co jest lepszym rozwiązaniem – dla przeciwwagi zadbać o produkcję enorfin. Hormony szczęścia pojawiają się w organizmie między innymi podczas uprawiania sportu. Do tego dokładamy zdrowy relaks i… mamy komplet.

Wybierz dobry szampon i odżywkę

W przypadku borykania się z tłustymi włosami, trzeba zadbać o dobór właściwego szamponu, w przeciwnym razie nie tylko sobie nie pomożesz, ale jeszcze zaszkodzisz. Musisz zaopatrzyć się w specjalny szampon leczniczy przeznaczony do włosów przetłuszczających się. Duży wybór takich preparatów jest w aptekach, a nie w sklepach kosmetycznych. Dobry szampon do włosów tłustych powinien mieć w swoim składzie ketokonazol, który pomaga pozbyć się również łupieżu – przypadłości, która – niestety – w zasadzie zawsze towarzyszy włosom przetłuszczającym się. Poza tym składnikiem, dobrze by szampon zawierał też: cynk, selen, kwas salicylowy i wspomniane już wcześniej zioła. Codziennie stosuj beztłuszczowe, wymagające spłukiwania, odżywki do włosów, a raz na tydzień zaaplikuj sobie maskę do włosów przetłuszczających się. I jeden i drugi preparat wybierz spośród dermokosmetyków dostępnych w aptekach.

Prawidłowo pielęgnuj włosy

Włosy z tendencją do przetłuszczania się wymagają specjalnego traktowania. Poza wszystkimi wymienionymi już zaleceniami, pamiętaj też o tym, aby nigdy zbyt intensywnie ich nie szczotkować, a także nie myć w bardzo ciepłej wodzie czy suszyć gorącym powietrzem. Wszystko to źle wpływa na kondycję włosów oraz niepotrzebnie pobudza do działania gruczoły łojowe. Włosy przetłuszczające się – jeśli tego wymagają – można i trzeba myć nawet codziennie, ale w taki sposób, by skóra głowy nie była podczas tego mycia intensywnie masowana.

*             *             *

Czasami zdarza się tak, że nadmierna nadaktywność gruczołów łojowych skóry głowy, a tym samym problem przetłuszczających się włosów, jest kwestią genetyczną. Trudno w takim przypadku wyeliminować tę przypadłość. Można jedynie łagodzić jej objawy, stosując się do powyższych zaleceń.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *