Shadow

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

zdrowy_tryb_zycia

Ból i pieczenie żołądka, zgaga, niestrawność – najnowsze badania pokazują, że z tymi objawami zmaga się aż 60% społeczeństwa. Ich główne przyczyny to stres, szybkie tempo życia, niezdrowa dieta i spożycie produktów (w tym kawy), które mają negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Co zrobić, aby pozbyć się tych przykrych dolegliwości? Czy istnieją sposoby, aby ich unikać? Czy kawa może być przyjazna dla żołądka?

Ból brzucha towarzyszy większości z nas niemal codziennie. Sytuacja stresowa, szybkie tempo życia, nadmiar domowych i zawodowych obowiązków, nie kończąca się lista spraw do załatwienia, posiłki podjadane w biegu – to tylko niektóre z przyczyn pojawienia się uciążliwych dolegliwości brzusznych. Przybierają one postać zgagi, wzdęć, zaparć, niestrawności, dyskomfortu trawiennego, bólu i pieczenia żołądka oraz rozregulowanej perystaltyki jelitowej objawiającej się „bulgotaniem” i „przelewaniem się” treści pokarmowych. W dużym stopniu do pojawienia się przykrych symptomów przyczynia się niewłaściwa dieta, w tym przede wszystkim nieregularne pory posiłków, podjadanie w nocy i między posiłkami, spożywanie wysoko przetworzonej i ciężkostrawnej żywności oraz rezygnacja z codziennego jedzenia śniadania.

Czy da się ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ból brzucha? Jak uniknąć zgagi i pieczenia żołądka? Najprostszym sposobem pozbycia się tych przykrych dolegliwości jest unikanie czynników, które je wywołują. Mówiąc najprościej – należy zdrowo się odżywiać, zwolnić tempo życia oraz spożywać produkty, które są przyjazne dla żołądka. Oto kilka sprawdzonych rad, jak to zrobić.

Po pierwsze – jedz zdrowo!

Regularne pory posiłków, obowiązkowe codzienne śniadanie, unikanie podjadania i co najważniejsze – jedzenie wyłącznie zdrowej, nieprzetworzonej przemysłowo, lekkostrawnej żywności ma duży wpływ na pracę układu pokarmowego. Niestrawność, ból brzucha, zgaga, wzdęcia i zaparcia mają swoje główne źródło w nieprawidłowym odżywianiu i aby pozbyć się tych dolegliwości, należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Warto włączyć do jadłospisu dużo świeżych owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów bogatych w błonnik i inne naturalne substancje aktywne, które nie tylko regulują pracę przewodu pokarmowego, ale także mają korzystny wpływ na trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Zdrowa żywność jest bogatym źródłem witamin i minerałów, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Po drugie – nie stresuj się!

Stres i intensywny tryb życia, bez czasu na odpoczynek i spokojny posiłek, bardzo szybko odbijają się na zdrowiu. A organizm wysyła pierwsze niepokojące sygnały właśnie w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zastanów się, czy możesz lepiej zorganizować swoje działania, czy część obowiązków możesz przekazać komuś innemu, poproś o pomoc lub po prostu zrezygnuj z części zadań. Wygospodaruj czas dla siebie i wówczas zajmij się tym, co lubisz najbardziej. Może to być sport, hobby, gotowanie, wizyta u kosmetyczki, odpoczynek z książką lub spotkanie z przyjaciółką. Relaks i oderwanie się od codziennego pędu pozwoli ci zdystansować się i pewne stresujące sytuacje zobaczyć w zupełnie nowym świetle. Dzięki temu będziesz spokojniejsza.

Po trzecie – sięgnij po kawę przyjazną dla żołądka!

Intensywny tryb życia zwykle idzie w parze z piciem dużej ilości kawy. A to najkrótsza droga do ciągłego bólu brzucha. Na szczęście i na to jest sposób, ponieważ powstała kawa przyjazna żołądkowi. To Kawa Gentile Stomach Friendly – naturalna wysokiej jakości kawa (70% ziaren Arabiki i 30% Robusty), która nie wywołuje podrażnienia i bólu brzucha.

Najnowsze badania dowiodły, że za drażniące właściwości kawy odpowiedzialne są woski pokrywające ziarna, a nie – jak dotychczas sądzono – kofeina. Naukowcy z firmy Bristot, znanego na całym świecie włoskiego producenta kawy, opracowali metodę usunięcia wosków z powierzchni ziaren, która nie wpływa na inne właściwości kawy. W ten sposób kawa Gentile nie podrażnia delikatnej ściany żołądka i jelit, co eliminuje przykre objawy po jej spożyciu. Dzięki temu mogą ją pić nawet osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego (np. chorobę wrzodową) oraz wszyscy, którzy piją dużo kawy – codziennie przynajmniej po kilka filiżanek. Co ważne – Gentile ma właściwości pobudzające, ponieważ zawiera kofeinę. Zdobyła już uznanie na świecie, dużą popularnością cieszy się na niemieckim i włoskim rynku. Teraz dostępna jest także w Polsce – do kupienia w dobrych aptekach (także internetowych).

 

fot. by Jackson’s Orchard via flickr.com, creative common licence

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *