Shadow

Jak prowadzić small talks?

people-mother-family-father

Small talks czyli codzienne, zobowiązujące rozmówki, które mają rozluźnić atmosferę między ludźmi. Dla niektórych bułka z masłem, dla innych prawdziwy koszmar. Jak je prowadzić? Jak złamać tą niezręczną ciszę? Z naszym artykułem dowiesz się jak przejść przez etap rozmów o niczym w całości.

Zacznijmy od teorii – każda myśląca i mówiąca istotka ma własny niepowtarzalny styl prowadzenia rozmowy. Jeśli jesteś ekstrawertykiem to prawdopodobnie jesteś w stanie rozkręcić rozmowę z każdym. Lubisz ludzi i small talks są dla Ciebie jak oddychanie. Problem pojawia się, kiedy jesteś introwertykiem i nie przepadasz za poznawaniem nowych ludzi. Relacja świat zewnętrzny-Ty jest dość odmienna, dlatego ciężko Ci zaczepić obcą Ci osobę.

Umiejętność prowadzenia małych rozmówek jest równie ważna, co umiejętność przeprowadzania rozmów o pracę czy rekrutowania innych osób. Podstawa to znalezienie wspólnego języka z innymi i takt oraz dystans do samego siebie.

Jak zatem radzić sobie z rozmówkami?

1. Słuchaj

Najczęściej gdy kogoś poznajemy gdzieś po drodze wkrada się niezręczna cisza. W tym momencie zamiast kogoś zalewać wiadomościami na nasz temat, najlepiej jest słuchać. Wiadomo, rozmowa musi „płynąć” ale kiedy będziesz pytał i po prostu słuchał drugiej osoby , to jej tempo samo się ureguluje.

2. Wczuj się w rozmowę

Słuchając kogoś warto co jakiś czas powtórzyć coś co powiedział, parafrazując jego słowa. W tym momencie ta osoba będzie miała pewność, że ją słuchamy a tym samym my rozwiejemy nasze wszelakie wątpliwości co do tematu w jakim się poruszamy.

3. Skup się na drugiej osobie

Najprostszym sposobem by sprawdzić czy druga osoba czuje się dobrze w rozmowie jest obserwowanie jest gestów. Jeśli ktoś krzyżuje ręce bądź się cofa – możesz być pewien, że obecny temat nie jest właściwy i jeśli go nie zmienisz ta osoba może wycofać się z dyskusji.

4. Nie osądzaj

Wyrzuć przez okno jakiekolwiek sądy wobec drugiej osoby. Wszystko, co dana osoba robi bądź mówi jest bazowane na jakieś historii. Nic nie jest takie jakim wydaje się być na początku. Daj każdemu szansę i pozwól mu opowiedzieć Tobie kim jest.

5. Inny człowiek = inna opinia

Nie możesz z góry myśleć, że ktoś ma podobne poglądy jak Twoje. Na początku trzeba wybadać jakie rozmówca ma poglądy czy spojrzenie na świat a dopiero potem zrzucać nasze bomby na niego. Dyskusja jest super, ale wciskanie swoich poglądów bądź obrażanie ich zdecydowanie jest słabe.
Przede wszystkim bądź sobą, bądź naturalny. Nie graj na siłę kogoś kim nie jesteś, ludzie i tak się poznają!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *