Nie wiem czy słyszałyście już o tym, że istnieje kilka stylów przywiązania do partnera. I mają one wpływa na to, jak Wasza relacja wygląda. Nie każdy ma tego świadomość, że związek trzeba odpowiednio pielęgnować i są istotne czynniki, które wpływają na pewne zachowania.
Od dawna każdy poszukuje recepty na szczęśliwy związek. Czy wiesz jaki styl prezentujesz Ty albo Twój ukochany? Wielu parom wiedza ta pomaga w zrozumieniu swoich reakcji oraz zbudowaniu relacji, które będą trwałe.
W artykule skupimy się na opisaniu trzech stylów przywiązania. Ponoć zdolność do tego, aby tworzyć zgraną i co najważniejsze – trwałą relację, narodziła się już w toku ewolucji. Osoby, które odczuwały przywiązanie charakteryzowały się większą zdolnością do przeżycia, gdyż mogły zawsze liczyć na pomoc oraz opiekę innych. Były bardziej otwarte i dostępne dla innych. Co wpływało też na to jak pozostali na nich patrzyli.
Psychologowie przeprowadzili badania, które pomogły wyróżnić trzy style przywiązania. Te z kolei odzwierciedlają sposoby, w jakich dorosłe osoby reagują na bliskość z drugim człowiekiem. Różnią się od siebie diametralnie, lecz pamiętajmy, że każda osoba jest inna i tak samo każdy z nas reprezentuje któryś ze stylów.
- Bezpieczny styl przywiązania.
Jak sama nazwa może wskazywać, określa osobę, która czuje się komfortowo w relacji z ukochana osobą. Nie ma obaw przed związkiem, nie czuje strachu. Ponad to czuje się bezpiecznie wtedy, gdy może mieć w kimś wsparcie. Jest i druga strona medalu. Taka osoba nie ma najmniejszego problemu z tym, aby inni mogli polegać na niej. Jej atuty to na pewno to, iż jest kochająca i ciepła. Nie analizuje nic za bardzo i tym samym nie martwi ja fakt, że może zostać porzucona.
- Lękowy styl przywiązania.
Taka osoba pragnie być w bardzo głębokiej więzi emocjonalnej z partnerem. Wyczuwa, iż partner nie jest zbytnio zaangażowany i tym samym nie chce takiej samem bliskości. Panicznie boi się porzucenia i skupia się głównie na tym. Związek jest dla niej strasznie absorbujący i bardzo często zastanawia się na tym czy ma on w ogóle sens.
- Unikający styl przywiązania.
Ostatni ze stylów, o których moda, opisuje osobę, która czuje dyskomfort w bliskich relacjach. Charakteryzuje się tym, iż trzyma innych na dystans. Odnosi często wrażanie, że partner oczekuje od niej większego zaangażowania. Jest nieufna i bardzo trudno jest jej polegać na innych. Z kolei bliskość i więź z kimś innym kojarzy się jej automatycznie z utratą niezależności.
Każdy z nas może podpisać się pod jednym z wyżej wymienionych stylów. W partnerstwie strasznie istotne jest odpowiednie dopasowanie się. O związek należy nieustannie dbać i starać się patrzeć na to, co partner stara się nam przekazać. Niedopasowanie stylów może doprowadzić do tego, że partnerzy nie będą się czuć ze sobą szczęśliwi nawet, jeśli się naprawdę kochają. Dlatego poznanie ich pomoże wpłynąć na relację i ją uzdrowić. Pomoże to nam określać nasze emocje i być może po części zrozumieć też drugiego człowieka. Warto skupić się na sobie i dążyć do pogłębiania relacji z ukochanym.