Shadow

Jak poradzić sobie z małym złośnikiem?

Jesteś mamą i kochasz swoje dziecko, ale maluch daje Ci się we znaki? Kiedy dziecko zaczyna wrzeszczeć i nie umie się uspokoić i przy tym tupie nogami, rzuca się na ziemię, ponieważ coś nie idzie po jego myśli. Zalewa Cię pewnie krew i nie wiesz jak rozwiązać problem. Ogarnia Cię uczucie bezsilności, a czasem nawet wstyd za zachowanie pociechy.

Czy istnieje sposób na małego złośnika?

Z całą pewnością nie popełniaj błędu jaki robi większość rodziców. Mianowicie ustępują małemu awanturnikowi i szukają winy w sobie. Boją się, że w ich domu rośnie mały rozrabiaka. Ale to nie tędy droga. Nie istnieje sprawdzona i niezawodna metoda na opanowanie emocji dziecka, jednak są pewne sposoby, które warto zacząć stosować i praktykować.

  • Konsekwencja.

Dziecko też człowiek, czyli – posiada rozum. Nie jest bezradnym stworzeniem, które tak łatwo ulega planom wychowawczym ludzi dorosłych. Czy nie jest tak, że nawet niemowlę wykorzystuje to, że ledwo zacznie płakać, to od razu przybiega mama? Przedszkolak też orientuje się, iż kiedy zacznie bardzo głośno krzyczeć, to osoby dorosłe będą dążyć do tego, żeby jak najszybciej go uciszyć. Uczy się w w trybie ekspresowym z kim najlepiej negocjować, ponieważ sprawdza, kto w najszybszym czasie ustępuje.

Z tego właśnie powodu konsekwencja jest czymś szalenie istotnym. Oznacza ona brak ustępstw. Nawet w momencie, kiedy odwiedzają nas goście, a maluch krzyczy w niebo głosy. Ulegają mu pokazujemy tylko, że ma rację i ma prawo nami manipulować.

  • Miłość.

Dziecko ma swoje prawa, jego codzienność nie może przypominać pobytu w wojsku. Należy na początku ustalić zasady, które mają być przestrzegane. Co jest dla Was ważne, jakie są granice, jakie obowiązki należą do dziecka itp. Dopiero tego zacznijcie przestrzegać z żelazną konsekwencją. Ale to co postanowicie ma dotyczyć całej rodziny. Wszyscy muszą się zobowiązać d o przestrzegania panujących zasad. Malec tym samym nauczy się, iż „nie” ma dokładnie taki odzew jaki mieć powinien.

  • Wiek.

Zapamiętajcie, iż to, że postępujecie konsekwentnie nie zacznie oznaczać, że dzieci od razu przestaną próbować negować wprowadzone postawienia. Z pewnością nie będą się poddawać łatwo i swoją bezsilność w działaniu, będą odreagowywać. Właśnie dlatego pojawiają się napady złości i agresja. Im młodsze dziecko, tym trudniej jest mu przyjąć odmowę. Dojrzewanie pomoże mu ocenić co jest dobre a co złe. Odpowiednio wychowując pokażesz mu prawidłowe wartości oraz to, że nie należy Cię lekceważyć.

  • Kara.

Jeżeli Twoje dziecko nie przestrzega poleceń, to musi ponieść konsekwencje. Jak odpowiednio dobrać karę, aby była ona przekazana w sposób konstruktywny? Wyciszenie dziecka oraz jego świadomość co do tego jakie konsekwencje poniesie, są świetnym rozwiązaniem.

  • Wyciszenie.

Tutaj nie ma mowy o przemocy czy krzyku. Stajesz się dla dziecka wzorem do naśladowania. Malec powtarza niektóre Twoje zachowania. Wymagaj, aby zastanowił się nad sobą. Dobrą opcją jest posadzenie go w kącie. Jest wtedy sam i ma idealną okazję do rozmyślania nad swoim złym zachowaniem.

  • Konsekwencja.

Kara musi być zawsze wymierzona w sposób konsekwentny i adekwatna do popełnionego przewinienia. Trzymaj się decyzji jaką podejmiesz i wyjaśnij maluchowi za co zostaje skarcony.

  • Złość.

U każdego człowieka nieraz pojawia się uczucie złości. Dziecko też ma prawo mieć swoje humorki, jest to typowe zachowanie ludzkie. Może dobrym rozwiązaniem jest to, żeby wyszalało się na dworze. Jest to dobry sposób na to, aby opuściły go złe uczucia. Wyładowanie negatywnych emocji jest zbawienne, pozwala się uwolnić i znów myśleć pozytywnie.

Od najmłodszych lata należy w dziecku kształtować poczucie obowiązku i szanowania osób starszych. Dzieciaki bardzo często mają swoje humory, ale istnieją teraz sposoby na zwalczanie ich. Dlatego warto skorzystać z wyżej wymienionych rad.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *