Shadow

Jak pozbyć się chrapania?

chrapanie

Chrapanie jest zjawiskiem dość powszechnym i uciążliwym jednocześnie. Uciążliwe jest nie tylko dla chrapiącego, ale przede wszystkim dla osób, z którymi śpi. Niekiedy chrapanie bywa tak głośne, że jest słyszane również w sąsiednich pomieszczeniach. Badania pokazują, że głośno chrapiący człowiek wydaje dźwięki zbliżone decybelami do młota pneumatycznego czy pracującej maszyny. To jest dźwięk głośny i bardzo uciążliwy.

Aby dowiedzieć się czy można w ogóle pozbyć się chrapania i jak to można zrobić, to należy najpierw znaleźć jego przyczynę.
Przyczyn szukać należy w uwarunkowaniach genetycznych, gdyż tylko przy specyficznych budowach gardła może dochodzić do wydobywania się tak głośnych dźwięków. Jednak predyspozycje genetyczne, choć mają tu duży wpływ, to jednak, aby doszło do chrapania, to muszą wystąpić również jakieś inne czynniki zewnętrzne, które spowodują ten proces. Należą do nich:
-otyłość
-palenie
-picie alkoholu
-choroby układu oddechowego i zatok przynosowych
-wady przegrody nosowej
-zmęczenie
-zażywanie środków nasennych.

Zatem aby pozbyć się chrapania, to najpierw musimy zmierzyć się z daną chorobą czy przypadłością i wówczas chrapanie samo ustanie. Profilaktycznie można stosować specjalne zatyczki na nos lub można poddać się zabiegowi laserowemu, który ma za zadanie usztywnienia podniebienia, które jest często odpowiedzialne za chrapanie.

Widzimy, więc, że przyczyn chrapania jest naprawdę wiele i aby z nim skutecznie walczyć, to niezbędna jest pomoc specjalisty. Nie bagatelizujmy tej przypadłości, gdyż może być ona początkiem groźnych bezdechów. Pamiętajmy o tym, że nie tylko przeszkadzamy chrapaniem innym, ale przede wszystkim szkodzimy sobie. Jesteśmy wciąż zmęczeni, niewyspani i poirytowani. Najwyższy, zatem czas, aby rozpocząć skuteczną walkę z chrapaniem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *