Shadow

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

girl-204326_1280

Trądzik to bardzo częsta i przykra dolegliwość, która jest głównie kojarzona z nastolatkami. Niestety problem ten nie dotyczy tylko tej grupy wiekowej, gdyż pojawia się również u dzieci a także u osób starszych. Bez względu na wiek, w którym pojawiają się te brzydkie zmiany, potrzebna jest natychmiastowa reakcja i leczenie problemu.

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do dermatologa, który dokładnie sprawdzi i potwierdzi, że dopadł nas trądzik. Pomoże on również w dobraniu odpowiednich leków, maści i kremów. Bo należy pamiętać, że nie jest to problem jedynie kosmetyczny, tylko w większości przypadków, efekt zaburzeń, które występują wewnątrz naszego organizmu. Potrzebna więc jest diagnoza i oczywiście potem stosowanie się do zaleceń.

Gdy zmiany trądzikowe nie są zbyt wielkie i pojawiają się sporadycznie, to początkowo można próbować poradzić sobie z nimi samemu. Tutaj należy wiedzieć, że zmiany zaskórnikowi i ropne powstają na skutek nadmiernego wydzielania się serum w skórze, dochodzi do zatkania, zabrudzenia i zainfekowania mieszków włosowych i tym samym pojawia się na skórze wyprysk lub czarne punkciki, które nazywamy wągrami. Zarówno wypryski ropne, czerwone grudki czy wągry, wyglądają nieestetycznie i trzeba z nimi walczyć. Musimy więc na początek przyjrzeć się swojej diecie, która bardzo często wpływa na stan naszej skóry. Ograniczmy słodycze, a w szczególności czekoladę i wszelkie produkty wysoko-przetworzone. Pijmy duże ilości wody i zajadajmy się zdrowymi warzywami i owocami.

Teraz czas na pielęgnację skóry i podstawą tutaj jest regularny peeling twarzy, który oczyści zatkane pory i usunie złuszczony naskórek. Po peelingu konieczne jest przemycie twarzy tonikiem antybakteryjnym i nałożenie na noc na wszystkie zmiany maści z witaminą A do cery trądzikowej. Dobre efekty uzyskamy stosując maseczkę z drożdży spożywczych, które rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłego mleka i nakładamy na kilkanaście minut na twarz. Jeżeli jednak te domowe sposoby nie pomagają, a zmiany powstają w coraz większej liczbie, to konieczna jest wizyta u dermatologa. Przypisze on mocniejsze maści, a gdy zajdzie taka potrzeba również leki, które uregulują naszą gospodarkę hormonalną i tym samym zatrzymają nadmierne wydzielanie serum.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *