Shadow

Jak dbać o relacje w długoletnim związku?

old-people-616718_1280

Miłość to najpiękniejsze co nam się w życiu może przydarzyć. Jest więc zauroczenie, fascynacja, motyle w brzuchu, wielka namiętność i miłość, która ogarnia nas i absorbuje na każdym kroku. W tej euforii bierzemy ślub, zakładamy rodzinę, przychodzą na świata dzieci. Wszystko jest piękne, wręcz cudowne i wciąż jesteśmy w sobie do szaleństwa zakochani.

Jednak aby nasza rodzina miała szansę bytu, rozwoju i bycia szczęśliwą, to musimy pracować, sprzątać, gotować, prać i zajmować się przeróżnymi sprawami. Są więc poważne obowiązki, kłopoty, nieraz choroby i różne perypetie życiowe. W całym tym natłoku obowiązków i zobowiązań często zapominamy o swoim partnerze, o łączących nas uczuciach i naturalne jest, że powoli one słabną i nie ma już w brzuchu tych motyli co na początku związku. Wiele par w takich momentach rozpada się, w grę często wchodzi zdrada, w której to poszukujemy tych dawnych uczuć.

Aby nie doszło do takiej sytuacji i aby nasz związek nie stał się fikcyjnym lub tylko na papierze, to trzeba o niego regularnie dbać.

Od czasu do czasu weźmy sobie wolne od dzieci i codziennych obowiązków. Poprośmy o pomoc babcię czy ciocię, która zaopiekuje się dziećmi podczas naszej nieobecności. Wybierzmy się tylko we dwoje na spacer, na randkę, do kina czy do teatru. Zaskoczmy męża czy żonę niespodzianką i w tajemnicy zaaranżujmy wspólną kolację przy świecach. Ubierzmy się elegancko i przy nastrojowej muzyce zasiądźmy do kolacji tylko we dwoje. Wyjątkowy nastrój podkreślmy świecami, kwiatami i lampką szampana.

Pamiętajmy też o rocznicach i wspólnych świętach, celebrujmy je i obdarowujmy upominkami. Róbmy sobie też prezenty bez okazji i wcale nie trzeba wydawać na nie fortuny. Wystarczy mały kwiatem, breloczek do kluczy czy nawet miły sms w ciągu dnia.

Dbajmy również o swoje relacje intymne, które wzmacniają wasz związek i są nieodłącznym elementem wspólnego życia. Oczywiście tak jak z wszystkim, tak i w tej sferze dość łatwo o rutynę i przyzwyczajenie. Dlatego też rozmawiajmy o swoich potrzebach, nie wstydźmy się mówić, że chcielibyśmy spróbować czegoś nowego. Mówmy też czego nie lubimy i co nas denerwuje w partnerze. Róbmy to delikatnie, jednak bez kłamstw i udziwnień.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *