Shadow

Przeziębienie u małego dziecka – jak sobie poradzić?

boy-469266_1280

Okres wczesnej wiosny, to czas wzmożonych zachorowań na choroby układu oddechowego. W szczególności przeważają przeziębienia, jednak u małych dzieci nie są one taką błahostką jakby się co niektórym mogło wydawać.

U małych dzieci każda choroba postępuje bardzo gwałtownie i dlatego bardzo ważne jest aby pilnie monitorować wszystkie objawy i oczywiście w razie potrzeby natychmiast udać się do lekarza.

Przeziębienie objawia się mocnym katarem, niekiedy dochodzi do niego jeszcze lekki kaszel, ból gardła, głowy i stan podgorączkowy. Podstawową zasadą przy każdym przeziębieniu jest wygrzewanie, odpoczynek, obserwacja i podawanie leków, które zminimalizują dyskomfort objawów i zbiją gorączkę.

Aby ulżyć dziecku to konieczne jest oczyszczanie noska z zalegającej wydzieliny i tutaj najlepiej sprawdzi się klasyczna gruszka. Przy jej stosowaniu trzeba być ostrożnym i delikatnie ciśnieniem powietrza wysysamy katar. Nigdy nie wkładamy przyrządu głęboko do nosa, tylko przykładamy go z samego brzegu.

Często kładziemy też dziecko na brzuszku, gdyż wówczas katar samoistnie zacznie wypływać i lżej dziecku się będzie oddychało. Pamiętajmy o tym, aby wietrzyć często mieszkanie i aby powietrze w nim nie było suche. Nakładajmy na kaloryfer mokre ręczniki, w ten sposób naturalnie nawilżymy powietrze. Gdy dziecko oprócz kataru nie ma innych objawów przeziębienia, to dopuszczalny jest spacer, gdyż na świeżym powietrzu łatwiej się oddycha.

Do snu układamy dziecko w takiej pozycji, aby jego główka była powyżej tułowia i tutaj najlepiej podłożyć pod materacyk jakąś poduszkę lub złożony kocyk. Dodatkowo smarujmy pod noskiem dziecka maścią majerankową, która ma delikatne działanie bakteriobójcze i ułatwia dziecku oddychanie.

Gdy przeziębieniu towarzyszy kaszel, to konieczna jest wizyta u lekarza i sprawdzenie czy oskrzela nie są zajęte. Małemu dziecku nie podajemy też bez konsultacji z lekarzem żadnych leków na kaszel, nawet tych bez recepty. Możemy jedynie łagodzić można napady suchego kaszlu herbatką rumiankową czy zaparzonym lnem. Przy tym ostatnim nie wolno jednak przesadzać i jednorazowo można podać dziecku małą łyżeczkę 3 razy dziennie. Osłonowo na gardło i kaszel zadziała również prawoślaz, który można kupić w formie nalewki- syropu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *