Shadow

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

lazienka

Jakiś czas temu kupiłam mieszkanie w bloku. Był to dla mnie bardzo duży szok, ponieważ wszystkie pomieszczenia są znacznie mniejsze niż te, które miałam w domku jednorodzinnym. Gdy zaczęłam przenosić swoje meble do tego mieszkania zdałam sobie sprawę, że małe pomieszczenia trzeba zupełnie inaczej urządzać niż te o dużej powierzchni. Bo w jaki sposób upchnąć wszystko na tak małej powierzchni? Znacznie mniej jest półek i różnych schowków, a tym samym niestety musiała ograniczyć ilość swoich drobiazgów. Największy jednak problem miałam z łazienką. Łazienka jest miejsce, które powinno być bardzo przestronne i funkcjonalne. Jeśli wszędzie wala się wiele rzeczy, które tworzą optyczny bałagan to nie można skupić się na relaksie. Jednak właśnie w łazience podczas kąpieli powinniśmy mieć czas by móc się zrelaksować, dlatego bardzo ważne jest by podczas jej urządzania zadbać o to by optycznie jej nie zmniejszyć, a więcej przy zastosowaniu kilku banalnych trików można sprawić, że wyda się dużo większa niż jest w rzeczywistości. Jak tego dokonać? Poniżej podam kilka bardzo przydanych wskazówek! Jeśli zastosujesz je w swojej łazience, na pewno zauważysz, że optycznie wydaje się być większa i stanowczo poczujesz się w niej bardziej komfortowo.

Kolor

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego koloru kafelek oraz ścian. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że podczas zakładania ubrań niektóre sprawiają, że wydajemy się szczuplejsi lub tez na pogrubiają. Wszyscy wiedzą, że czarny kolor wyszczupla i sprawia, ze nogi wydają się dłuższe. Podobne zasady są w świecie kolorowych ścian. Są kolory, które optycznie zmniejszają pokój lub też powiększają. Są takie które sprawiają, że wchodząc do pomieszczenia czujesz spokój i od razu się odprężasz, jak i takie, które pobudzają Cię do działania. Czerwony kolor w kuchni np. pobudza apetyt, a niebieski, sprawia, że masz mniejszą ochotę by coś jeść. A jakie kolory będą najodpowiedniejsze do naszej łazienki?

Wszelkie pastelowe i jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli łazienka jest niska, można zastosować trik i pomalować ściany na jakiś pastelowy kolor, a sufit pozostawić biały. Kolor biały najbardziej powiększa wszystkie pomieszczenia. Wrażenie przestronności można wzmocnić, kładąc podłogę w podobnych barwach, w jakich mamy ściany. W łazience najlepiej jest położyć na ścianach bocznych kafelki i odpowiednie płytki. I barwa powinna pastelowa, bo zasady kolorów tyczą się także wszelkich kafelek oraz płyt podłogowych. Jeśli kafelki będą miały pionowo pasy, sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe, a jeśli poziome, będziemy mieć do czynienia z efektem poszerzenia łazienki.

Najlepiej żeby kolory oprócz tego, że powinny być o odcieniach pastelowych to ich tonacja powinna być zachowana w zimnych barwach. Ściany, podłogę i sufit najlepiej wykańczaj materiałami w odcieniach: bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Kolory te sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni w małej łazience.

Płytek nie powinniśmy układać pod sam sufit. Jeśli są one do połowy ścian sprawia to wrażenie powiększenia pomieszczenia. Co więcej ciekawy rozwiązaniem jest by płytki kupić większe i kłaść je poziomo. Jeśli jednak już zainwestowałeś w płytki kwadratowe, dobrze jeśli chociaż jeden pas w górnej części ściany zrobisz z płytek prostokątnych ułożonych w poziomie. Najlepiej żeby kolor tych płytek był ciemniejszy niż całej reszty lub nawet kontrastował on z kolorem tych kwadratowych.

Meble i sprzęty sanitarne – jak je ułożyć?

No tak, to jest chyba największy problem! By zaoszczędzić miejsca, pewnie zastanawiasz się czy nie powinieneś kupić jak najmniejszej umywalki. Jednak chcę Ci powiedzieć, że to błąd. Mniejszy sprzęt wcale nie sprawi, że Twoje pomieszczenie będzie miało więcej miejsca. Co więcej optycznie je pomniejszy. Taki paradoks, małe rzeczy nadają pomieszczeniu wrażenie ciasnoty, a duże nadają charakter bardziej wyniosły i monumentalny. Dobrze jest by sprzęty w miarę możliwości były powieszane.

Meble które wstawisz do łazienki powinny być wysokie, ale powinno być ich mało. Jedna szafka w zupełności powinna wystarczyć. Zwróć uwagę na to by jak najwięcej rzeczy można w niej było zmieścić np. ręczniki, papier toaletowy, szampony, kosmetyki. Im więcej rzeczy tym większy bałagan. Zwróć więc uwagę na to by na co dzień, nie zostawiać na podłodze zbyt wielu rzeczy. Ważne jest by było jak najwięcej wolnej podłogi.

Dobrze jeśli meble, które wybierzesz będą błyszczące. Ponieważ taka powierzchnia optycznie odbija więcej światła. Także kafelki mogą być błyszczące. I najważniejsze! Duże lustro na ścianie, ale lustro to nie powinno posiadać ciężkiej ramy. Najlepiej by w ogóle jej nie miało i było duże. Ta rzecz, optycznie powiększy łazienkę, ale jednocześnie nie wstawiaj kilku luster, a już na pewno nie pozwól na to by były one naprzeciwko siebie. Wprowadzi to dodatkowo niepotrzebny chaos, a na pewno nie sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe.

Oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z ważniejszych elementów w Twojej łazience. Powinno być bardzo dobre, a jednocześnie nawet kolor jaki daje żarówka wpływa na wrażenia wizualne. Jeśli możesz sobie pozwolić na naturalne światło to zamontuj w łazience duże okno, tak aby jak najwięcej naturalne światło mogło do niej wpaść. Zrezygnuj z ciężki zasłon czy rolet, a zwróć uwagę na delikatne tiulowe firany, ponieważ będą one przepuszczały dużo naturalne światła, a jednocześnie zakryją wnętrze łazienki przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów. W blokach niestety najczęściej łazienki nie posiadają żadnych okien. Jakie więc zastosować oświetlenie by było mocne, a jednocześnie pozwalało na optyczne powiększenie? Przede wszystkim powinny być przynajmniej dwie lampy. Jedna na suficie, a druga przy lustrze. W końcu ciężko jest wykonać makijaż przy nieodpowiednim świetle, a można założyć, że właśnie w łazience kobieta będzie go wykonywała. Słoneczne aranżacje, utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przytulne. Dlatego żarówka nie powinna dawać światła o zimnej barwie. Aczkolwiek właśnie chłodnobiała barwa żarówki sprawi, ze Twoja łazienka wyda się czystsza.

Szkło

Twoim sprzymierzeńcem są szklane dodatki. Jeśli zastanawiasz się nad kabiną prysznicową, dobrze żeby jej szyba była jak najbardziej przeźroczysta. Jeśli coś jest przeźroczyste, to daje wrażenie jakby tego nie było, stąd szklane rzeczy są idealne do małych pomieszczeń. Tym samym nie podzieli ona już i tak malej łazienki na jeszcze mniejsze klitki. Także szafka, jeśli ma szklane drzwi da wrażenie mniejszej niż jest w rzeczywistości. O lustrze już wspominałam wcześniej, ale wspomnę też o nim teraz. Lustro jest ważnym elementem małej łazienki. Może ono być nie tylko funkcjonalne, ale gdy jest ustawione w odpowiednim miejscu i jest odpowiednio duże optycznie powiększy łazienkę i będzie dawało niesamowity efekt wizualny. Także wazoniki czy inne elementy dekoracyjne najlepiej kupić ze szkła.

Codzienne użytkowanie

Niestety nie tylko podczas urządzania swojej małej łazienki musisz zwrócić uwagę na jej aranżację ale także podczas codziennego użytkowania powinnaś trzymać się kilku zasad. Bardzo ważne jest by na podłodze nie było wielu rzeczy. Jeśli więc masz pralkę w łazience, to proszek do prania i płyn do płukania przechowuj w szafce. Nie będzie Cię to wizualnie drażniło. Na wierzchu zostawiaj tylko najbardziej niezbędne rzeczy, których używasz codziennie. Część kosmetyków na pewno może zostać schowana do półki lub jakiegoś specjalnego organizatora. Papier toaletowy także najlepiej schować w miejscu, w którym nie rzuca się w oczy. Ilość dywaników na podłodze zminimalizuj tylko do niezbędnego minimum. Im mniej rzeczy na wierzchu tym większe wrażenie uporządkowania i większego pomieszczenia.

Myślę, że te kilka prostych trików pomoże Ci wykorzystać jak najwięcej możliwości Twojej łazienki i sprawić, że nie tylko będzie funkcjonalna, ale także pełna stylu, a także pozwoli Ci na chwile relaksu podczas kąpieli.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *