Pracująca mama w dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi. Aktualnie kobiety podejmują tak samo często pracę jak mężczyźni, wpływa to w dużym stopniu na to, że pary coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo, a liczba dzieci, na którą się decydują wciąż się zmniejsza. Jednak nie musi tak być. Grunt to dobra organizacja i możemy spokojnie pogodzić wszystkie obowiązki, nawet jeśli nie chcemy, by nasza praca, a tym bardziej dziecko na tym jakkolwiek ucierpiało.
Najbardziej pospolitym rozwiązaniem jest zostawienie dziecka w czasie pracy z babcią, bądź nianią. Wtedy nawet to, że karmimy piersią nie staje się problemem. Możemy odciągać pokarm za pomocą laktatora, i jeśli prócz tego będziemy przed wyjściem i po przyjściu z pracy karmić malucha, damy sobie radę bez zwalniania w czasie pracy. Prócz rodziców, bądź niani, możemy także znaleźć żłobek, bądź jeśli mamy starsze dziecko – wysłać go wcześniej do przedszkola.
Dużym ułatwieniem staje się to, jeśli pracujemy na zmiany. Wtedy możemy podzielić się obowiązkami z drugą połówką. Najlepiej sobie rozpisać wtedy to, co należy robić codziennie i właściwie obowiązki podzielić. Najpierw podlicz ile zajmuje Ci praca wraz z dojazdami i ile zostaje Ci czasu na obowiązki domowe. Zrób listę codziennych obowiązków i wyszczególnij priorytety. Następnie podzielcie się nimi z partnerem. Pozwól swojemu partnerowi odciążyć Cię z części obowiązków. Każdy pozostały czas starajcie się poświęcić własnemu dziecku. To ono w tej chwili najbardziej Was potrzebuje. Nie zapominaj także o czasie wolnym dla samej siebie, a w czasie weekendu pamiętajcie też o sobie nawzajem. Najważniejsze byś potrafiła rozróżniać priorytety, od rzeczy mniej istotnych. Nie przejmuj się nieposprzątanym mieszkaniem, czy nieuprasowanymi ubraniami, kiedy są rzeczy na ten moment o wiele ważniejsze.
Jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest dla Ciebie dostępne, Kodeks Pracy prócz urlopu wychowawczego, udostępnia nam także inne rozwiązania. Pracownik opiekujący się małym dzieckiem nie musi rezygnować z aktywności zawodowej. Może on wystąpić z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy, bądź zatrudnienia go na zasadzie telepracy. Kodeks pracy umożliwia bardziej elastyczny wymiar godzin, by ułatwić aktywnym zawodowo matkom opiekę nad dziećmi.
~ A.