Shadow

Jak należy żyć?

Jak należy żyć? To pytanie zadaje sobie nie jeden z nas i ciężko najczęściej o jednoznaczną odpowiedź. Życie bowiem dostarcza tak wielu scenariuszy i są one tak różnorodne, że nawet wytrawnemu pisarzowi nie udałoby się czegoś takiego wymyślić.

Zatrzymując się nad sensem istnienia i naszego życia, każdy zapewne powie co innego na temat właściwego stylu życia. Bo dla każdego oznacza to, co innego. Dla jednego dobre życie to rodzina, zdrowie i spokojny tryb życia. Dla innego zaś najważniejsza jest praca, wykształcenie i poszerzanie swoich umiejętności. Kolejna osoba powie, że najlepiej jest być bogatym i podróżować po świecie, bez zobowiązań, pracy, rodziny i problemów. Tak należy żyć i to tylko by dało im szczęście.

Wniosek nasuwa się tu tylko jeden. Tyle sposobów na życie ile osób na świecie. I tak właśnie powinno być, że każdy realizuje się po swojemu, według własnych upodobań i marzeń. Nie ma nic smutniejszego niż człowiek, który żyje według narzuconego mu schematu, a bo tak wypada, a bo rodzice tak kazali. Życie takich osób nigdy nie będzie szczęśliwe i spełnione. Gdy realizujemy nie swoje marzenia i plany, to nigdy do końca nie poczujemy, że żyjemy. Szkoda czasu i wewnętrznej siły na udawanie, że takie czyjeś życie nam odpowiada.

Z całych sił starajmy się realizować marzenia, podążać za nimi i żyć pełnią życia. Po drodze jednak pamiętajmy też o innych, nie wykorzystujmy ich dla własnych celów i nie krzywdźmy. Tylko taki sposób postępowania sprawi, że na starość usiądziemy i powiemy wnukom, że wiemy jak należy żyć.
interior old apartment

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *