Shadow

Witamina D- niemowlę

Suplementacja witaminą D jest niezbędna w naszym klimacie, ze względu na niski stopień nasłonecznienia. Zaleca się, aby wszystkie dzieci od samego urodzenia, poprzez okres niemowlęcy i wczesno dziecięcy otrzymywały odpowiednią dawkę tej witaminy.

Witamina należy do grupy witamin, która w naszym organizmie jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, dlatego też są jej bardzo duże niedobory w naszych organizmach. Jest ona niezbędna do prawidłowego wzrostu u niemowląt i jej brak, przyczynić się może do groźnych powikłań i chorób.
Charakterystyczne cechy niemowląt, u których są niedobory witaminy D to:
-wolne zrastanie się ciemiączka
-krzywica
-alergie
-osłabienie odporności.
Witamina D wspomaga także układ nerwowy i łagodzi stany zapalne skóry.

Niemowlętom podaje się witaminę D bez żadnych przerw do szóstego miesiąca życia. Później można w miesiącach letnich zaprzestać podawania i ponownie rozpocząć suplementację w okresie jesienno- zimowym. Zaleca się również jej podawanie dzieciom starszym i dorosłym, zwłaszcza w okresie małego nasłonecznienia. Niedobory mogą występować zwłaszcza u osób pracujących w nocy i u otyłych.

U niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym, które bardzo często jest wzbogacana o tę witaminę, podaje się mniejsze dawki. Odpowiednie dawki są ustalane przez lekarza pediatrę, które prowadzi dziecko od momentu urodzenia. To od niego zależy zmiana dawki jak i sposobu podawania. W przypadku noworodków nie należy zmieniać na własną dawek, które zalecił lekarza.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *