Shadow

Jak można uniknąć zarażenia opryszczką wargową?

jak-mozna-uniknac-zarazenia-opryszczka-wargowa

Opryszczka wargowa jest bardzo rozpowszechnioną chorobą zakaźną. Dotyka wiele osób w różnym wieku. Wywołuję ją wirus HSV typu 1, do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Choć jej objawy, ze względu na swoje umiejscowienie, kojarzone są zazwyczaj z defektami kosmetycznymi, choroba ta, w przypadku przeniesienia na inne części ciała, może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia następstw. W związku z tym wiedza dotycząca symptomów opryszczki wargowej, przebiegu choroby oraz metod jej leczenia jest absolutnie niezbędna. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Przebieg opryszczki wargowej

Wystąpienie pierwszych widocznych objawów opryszczki wargowej zazwyczaj poprzedza napięcie i pieczenie skóry ust. Następnie na jej powierzchni pojawia się niewielki pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym. Niedługo później wokół niego pojawiają się kolejne małe grudki. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, płyn surowiczy wycieka na zewnątrz, a zmiany skórne zaczynają wysychać tworząc strupy. Oznaczają one, że rozpoczął się proces gojenia. Pomimo tego, że opryszczka wkracza w ten sposób w ostatnią fazę, nadal jest groźna i nadal zaraża. Na tym etapie wciąż ważne jest przestrzeganie zasad higieny, które zapobiega przenoszeniu choroby na inne części ciała.

Opryszczka wargowa – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem HSV-1, wywołującym opryszczkę wargową, w przypadku jego pierwotnej formy dochodzi zazwyczaj u małych dzieci. Wówczas wirus najczęściej przenoszony jest drogą kropelkową. U małych pacjentów opryszczka często atakuję jamę ustną, powodując bolesne nadżerki dziąseł lub wewnętrznej strony policzków.

Opryszczka wargowa może mieć także charakter wtórny i występować jako konsekwencja wcześniej przebytej choroby, bowiem ten rodzaj dolegliwości często nawraca. Pomimo faktu, że do zakażenia wirusem HSV-1 pierwotnie najczęściej dochodzi we wczesnym etapie rozwoju, tak naprawdę opryszczką wargową można zarazić się w każdym wieku. Wystarczy bezpośredni kontakt z osobą chorą (pocałunek) lub używanie tych samych przedmiotów osobistych (ręcznik, sztućce, picie z tej samej butelki).

Czynniki sprzyjające rozwojowi opryszczki wargowej

Zakażenie wirusem HSV-1 nie warunkuje natychmiastowego pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wirus w uśpionej postaci potrafi tkwić w organizmie przez długi czas. Niejednokrotnie dopiero wystąpienie czynników sprzyjających rozwojowi opryszczki powoduje pojawienie się widocznych symptomów. Należą do nich: stres, osłabienie odporności organizmu, przeziębienie, grypa, nadmierne przemęczenie, podwyższona temperatura, działanie skrajnych warunków atmosferycznych (zbyt niska lub wysoka temperatura otoczenia), zmiany hormonalne, a u kobiet również menstruacja.

Jak uniknąć zakażenia?

Opryszczka wargowa to bardzo nieprzyjemna i uciążliwa choroba, która często powraca. Ze względu na fakt, iż należy ona do grupy chorób zakaźnych, należy wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi. Należy także unikać przedmiotów przez nich używanych, takich jak ręczniki, sztućce itp. Poza tym trzeba dbać o dietę. Powinna ona być bogata w witaminy i składniki odżywcze – zwłaszcza w okresie grypy i przeziębienia, kiedy organizm jest mocno osłabiony walką z chorobą. Warto unikać nadmiernej eskpozycji na promieniowanie słoneczne, będące czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby. Wrażliwą skórę ust trzeba zabezpieczać przed działaniem skrajnie niskich i wysokich temperatur, na przykład stosując sztyfty ochronne z filtrami UV.

Wiele ważnych informacji dotyczących zarówno objawów opryszczki, jak również metod jej leczenia, można znaleźć na przykład na stronie dermo.expert. Zgromadzenie obszernego zasobu wiedzy na temat opryszczki wargowej pomoże nie tylko zwalczyć jej symptomy, ale też złagodzić jej przebieg i co ważne, zapobiec jej nawrotom. Wirusa wywołującego opryszczkę nie da się zupełnie wyeliminować, ale dzięki wiedzy i działaniom profilaktycznym, całkiem skutecznie można obniżyć ryzyko wystąpienia choroby.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *