Shadow

Jak dobrze wybrać świadków na ślub?

wedding-322034_1920

Ślub jest sprawą, która jest niezwykle istotna. Tak naprawdę powinniśmy mieć dopięte wszystko na ostatni guzik. Bycie świadkiem wiąże się z tym, iż powinniśmy mieć powód do domy oraz zaszczytu. Należy pamiętać także o tym, iż osoba taka, posiada sporą ilość obowiązków. Powinny one być wykonywane w sposób sumienny. Warto mieć na uwadze to, że świadek jest nie tylko odpowiedzialny o to, żeby się zatroszczyć o dokumenty podczas ślubu i złożyć swój podpis w odpowiedniej rubryce, ale także musi pomagać w przygotowaniach do tego pięknego dnia – zwłaszcza wesela. Idealnie, jeżeli asystujący przy ceremonii poznali się już wcześniej, ponieważ w taki sposób mogą dzielić się zadaniami i podchodzić do nich w sposób sumienny.

Jak wybrać świadków idealnych?

Świadków najlepiej szukać wcześniej i wybrać co najmniej trzy miesiące przed ślubem. Przyjęto, iż świadkowi muszą być różnej płci, jak i stanu wolnego. Inni z kolei sądzą, że świadkami nie powinna być para, a już na pewno nie małżeństwo.
Bardzo często wybiera się osobę, która jest nam najbliższa. Przyjaciel albo brat czy siostra są idealnymi kandydatami.

Jak wygląda to w praktyce?

Przyjęło się, iż na ślubie świadkiem jest kobieta oraz mężczyzna. Jednakże, jeżeli przyszli małżonkowi chcą, aby w ich ślubie brały udział dwie osoby tej samej płci, to nie ma co do tego absolutnie żadnych przeszkód. Bez znaczenia jest także to czy narzeczeni biorą ślub cywilny, konkordatowy czy kościelny. Należy jednak mieć na uwadze, iż świadkowie muszą być pełnoletni i w dniu ślubu, legitymować się dowodem osobistym.

Jeżeli ceremonia ma swoje miejsce w kościele, to warunkiem asystowania jest posiadanie sakramentu bierzmowania. Nie ma również tutaj znaczenia pokrewieństwa pomiędzy świadkami. Mogą bowiem być dla siebie obcy, jak i bardzo bliscy – nie ma przeszkody, aby było to małżeństwo. Nie jest ważne też to, iż osoby, które pełnią rolę świadka są wolne czy żyją w związku, małżeństwie albo rozwiodły się, bądź są wdowcami.
Należy również pamiętać, iż nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby para młoda miała po dwóch albo nawet trzech świadków. Tak naprawdę wszystko zależy też od księdza, który pomaga nam w organizowaniu ślubu. Jeśli chodzi o podejście prawa kanonicznego, to osoba zaświadczająca może być niewierząca, ponieważ ma tylko poświadczyć, iż doszło do zaślubin. Należy jednak o tym wspomnieć, ponieważ może być taka sytuacja, iż ksiądz zażyczy sobie katolika, który jest praktykujący.

Reasumując ślub jest niezwykle istotny w życiu każdej pary. Każdy chce mieć wszystko dobrane i ułożone perfekcyjnie. Uroczystość, dla wielu z nas, odbywa się tylko raz, z tego właśnie powodu jest tak bardzo niepowtarzalna. Dlatego wybór osoby, która będzie naszym świadkiem, jest bardzo ważny. Musimy zaplanować to dużo wcześniej, aby później ewentualnie nie przypłacać niczego nerwami. Zastanówmy się więc ilu świadków chcemy mieć i kto nadaje się do tego zadania idealnie. Musi to być bowiem osoba, która podejdzie do zadania w sposób rzetelny i zaangażowany. Taka, której nie boimy się powierzyć tego, co dla nas jest tak ważne.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *