Shadow

Nowy trend na rynku – eko naczynia

raw-cool

Chcesz żyć w zgodzie z naturą? Los planety nie jest Ci obojętny? Codzienne zakupy spożywcze robisz w sklepach ze zdrową żywnością, które oferują produkty pochodzące z naturalnych upraw nie stosujących symulatorów wzrostu i innej chemii? Powinieneś więc wiedzieć, że nie tylko żywność może być ekologiczna. Także producenci wyrobów codziennego użytku sięgają po technologie, które są maksymalnie przyjazne dla Ziemi. Jednym z nich są eko naczynia.

Eko naczynia – jak to się zaczęło?

W drugiej połowie XX wieku cały świat sięgnął po naczynia jednorazowe. Papierowe, tekturowe i plastikowe talerzyki, kubki, szklanki, tacki oraz sztućce stały się obowiązkowym wyposażeniem wielu bufetów, barów czy punktów oferujących tzw. „fast foody”. Jednorazowe naczynia są ekonomiczne i funkcjonalne, nie wymagają mycia zastawy. Chęć zysku sprawiła, że szkło oraz porcelana powoli zaczęły być zarezerwowane przede wszystkim dla eleganckich restauracji, a tony plastikowych i papierowych naczyń, które rozkładają się długimi latami, zaczęły zalewać wysypiska śmieci na całym świecie.

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, wiele osób powoli zaczęło jednak dostrzegać problem. I tak narodziła się idea naczyń eko, które szybko ulegają biodegradacji.

Ekologiczne naczynia – bambus, drewno i otręby

Naczynia ekologiczne to pojęcie, pod którym kryje się wiele różnych rozwiązań technologicznych. Na rynku rosnącym zainteresowaniem cieszą się kolekcje talerzyków, widelców i pałeczek bambusowych lub drewnianych. Produkowane są one z naturalnych surowców. Prosta, szybka obróbka takich materiałów nie wymaga wykorzystania szkodliwych substancji chemicznych, które są niezbędne do wytworzenia szkła, stylowej porcelany czy praktycznego plastiku. Stanowią one doskonałą alternatywę dla jednorazowych naczyń z tworzyw sztucznych, które rozkładają się często przez setki lat (plastik nawet do 1000 lat).

Dużym zainteresowaniem wśród osób ceniących sobie rozwiązania ekologiczne cieszą się także jednorazowe naczynia produkowane z otrąb lub masy cukrowej. Prezentują się one dość surowo, ale doskonale sprawdzą się m.in. na piknikach czy przyjęciach w ogrodzie.

Ciekawostką są naczynia… jadalne. Nawet w niektórych najbardziej luksusowych restauracjach zupy są serwowane w „talerzach” wydrążonych z chleba, a sałatki podawane na liściach. Taka zastawa pozostaje jednak nowinką, która raczej nie przyjmie się na szeroką skalę.

Naczynia biodegrodowalne – praktyczne i przyjazne dla środowiska

Osoby sięgające po proste, naturalne produkty mogą wybrać naczynia biodegrodowalne. Dostępne są one m.in. w ofercie znanej holenderskiej firmy Capventure. W linii Zuperzozial Raw Earth Collection można znaleźć szeroki wybór naczyń ekologicznych wyprodukowanych z kukurydzy i bambusa oraz niewielkich dodatków żywicy, która sprawia, że powstała masa łatwo poddaje się obróbce, a naczynia są odpowiednio sztywne i trwałe.

Eko naczynia Zuperzozial są odporne na detergenty, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. To pozwala serwować na nich nie tylko zimne przekąski, ale także dania gorące oraz bez obaw myć je w zmywarce.

W kolekcjach można znaleźć nie tylko ekologiczne talerze, miseczki, kubki czy szklanki, ale nawet eko durszlaki.

Jak powstają naczynia biodegrowalne?

Proces produkcji naczyń ekologicznych jest przyjazny dla środowiska, ponieważ producent wykorzystuje właściwości wysokiego ciśnienia i temperatury, a nie „moc” składników chemicznych, które zanieczyszczają środowisko. Dzięki temu naczynia są biodegradowalne i nie przyczyniają się do zniszczeń atmosfery.

Do barwienia producent wykorzystał naturalną farbę na bazie soi. Pozwoliła ona stworzyć piękną grafikę, dzięki czemu, nieco surowe w swoim stylu, naczynia nabrały nowoczesnego charakteru stając się prawdziwą ozdobą stołu. Taki ekologiczny zestaw z powodzeniem zastąpi klasyczną zastawę.

Zestawy ekologicznych naczyń Zuperzozial znajdziesz w ofercie StrefaUlubiona.PL – firma jest oficjalnym polskim dystrybutorem tej znanej holenderskiej marki.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *