Shadow

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

girl-1319114_1920

Zdrowie psychiczne jest w naszym kraju tematem tabu. O tym się nie mówi, ukrywa się przed otoczeniem chorych psychicznie, udaje się, że nie istnieją i omija się ten krępujący temat szerokim łukiem. W rezultacie narosło wokół tych ciężkich i przykrych w skutkach chorób wiele mitów, które są przyczyną unikania lekarzy i oczywiście braku odpowiedniego leczenia.

Każdy z nas powinien wiedzieć, że wiele chorób psychicznych ma podłoże genetyczne, choć nie oznacza to wcale, że jeżeli ktoś z naszej rodziny choruje, to z całą pewnością i my zachorujemy. W większości przypadków, aby doszło do rozwoju choroby, również u osób z podwyższonym ryzykiem, musi dojść do określonych okoliczności i czynników zewnętrznych, które tę chorobę wywołają.

Najczęstszą przyczyną i takim zapalnikiem w chorobach psychicznych jest długotrwały lub nagły i bardzo mocny stres.

Nieumiejętność radzenia sobie z nim przyczynia się nie tylko do powstawania zaburzeń w naszej psychice ale również do wielu innych chorób somatycznych. Jeżeli sami nie potrafimy sobie poradzić ze stresem, gdy nie umiemy go odreagowywać, to musimy koniecznie udać się po pomoc do specjalisty. Nie możemy tego przeczekać aż minie samo i jakoś to będzie. Takim zachowaniem doprowadzimy się do wiele większych problemów, nad którymi już sami na pewno nie zapanujemy i które będą wymagać wiele drastyczniejszych metod leczenia.

Wiemy już, że stres jest zapalnikiem, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Teraz zastanówmy się nad tym, jak nad stresem panować i jak sobie z nim radzić?

Nie da się go wyeliminować całkowicie, gdyż w małej dawce działa pozytywnie gdyż pobudza nas do działania. Jednak istotne jest aby go kontrolować i nie pozwolić aby nad nami zapanował.

Zatem po stresującym dniu w pracy czy na uczelni koniecznie oderwijmy się od tych spraw i zajmijmy się relaksem. Osoby, które pracują fizycznie potrzebują odpoczynku spokojnego i idealna tu będzie książka czy spokojny film. Osoby, które pracują umysłowo potrzebują odpoczynku w ruchu. Zatem wskakujemy na rower i jedziemy na przejażdżkę. Może być również spacer, gra w piłkę czy bieganie.

Pamiętajmy też o  tym, aby pracy nie zabierać do domu i nie roztrząsać firmowych problemów po pracy. Wychodzimy z firmy, zamykamy za sobą drzwi i za nimi pozostawiamy wszystkie sprawy i problemy. Choć by były najpilniejsze, to wracamy do nich dopiero w kolejny dzień pracy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *