HPV, inaczej określany jako wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo często występującą infekcją przenoszoną drogą płciową. Zakażenie może skutkować rozwojem raka szyjki macicy, raka sromu, odbytu, gardła i jamy ustnej. Współcześnie bardzo chętnie stosowana jest szczepionka na brodawczaka ludzkiego, która zapobiega rakowi szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować jedynie dolegliwości skórne. Niekiedy jednak wywołuje choroby układu rodnego lub przenosi się na inne układy. Ogromna różnorodność schorzeń wywołanych przez HPV jest wynikiem tego, iż możemy wyróżnić co najmniej 200 różnych rodzajów wirusa brodawczaka. I o ile niektóre z nich nie są rakotwórcze, tak inne niestety tą chorobę wywołują. Nabłonkowe nowotwory złośliwe, czyli powszechnie mówiąc – raki, to schorzenia o najgroźniejszym przebiegu. Odpowiedzialne za nie są wirusy HPV.
Sposób zarażenia się
Wirus brodawczaka ludzkiego przedostaje się do organizmu na skutek rozdarć, otarć czy innych uszkodzeń naskórka, które nie zawsze można rozpoznać gołym okiem. Sprzyjają temu kontakty skórne oraz seksualne, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywne życie erotyczne.
Do zakażenia najczęściej dochodzi przed 30 rokiem życia. W wielu przypadkach infekcja jest automatycznie zwalczana przez układ odpornościowy. Jeśli jednak tak się nie stanie, choroba utrwala się, przechodząc w stan przewlekły, co sprzyja powstawaniu nowotworu.
Jak zapobiegać?
Aby uchronić się przed zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV zaleca się zachowanie ostrożności podczas odbywania przygodnych kontaktów seksualnych. Ponadto, czynnościami zapobiegawczymi będzie zmniejszenie liczby partnerów seksualnych (preferowany związek monogamiczny) oraz stosowanie prezerwatyw lateksowych, które jednak nie zapewniają pełnej ochrony przed zakażeniem.
Test na HPV
Test HPV jest obok cytologii jednym z badań, które może wykonać każdy, komu zależy na szybkim wykryciu nieprawidłowości komórkowych oraz wczesnym zdiagnozowaniu zmian szyjki macicy. Aby przeprowadzić badanie, konieczne jest pobranie wymazu z szyjki macicy, niekiedy ze ścianek pochwy i sromu u kobiet, z kolei u mężczyzn – na pobraniu próbki z rowka zażołędnego.
Więcej informacji o zdrowiu kobiet znajdziesz na stronie http://www.szkodazdrowia.pl/poradniki