Shadow

Greckie wakacje spędzone na Nissiros

oia-416135_1920

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, aby zwiedzać Nissiros, to powinniście koniecznie wpisać ją do listy miejsc, które warto odwiedzić. Miejscowość ta stanowi połączenie gwarnego życia kurortów oraz wygód hotelowych z jakże słodkim lenistwem, które przeplata się ze spacerami do barów oraz restauracji. Połączeń tutaj jest wiele, dlatego każdy podróżnik znajdzie coś w swoim klimacie.

Nissiros jest to mała wysepka, która znajduje się na Morzu Egejskim. Położona została około czterdziestu minut statkiem z Kos i jest tak naprawdę kwintesencją greckiego wyspiarskiego i niespiesznego życia. Tylko czterdzieści jeden kilometrów kwadratowych, a do tego jedna bardzo mała plaża miejska oraz zaledwie mała ilość hotelików. Wszystko to sprawia, iż największą liczbę turystów można spotkać tutaj pomiędzy 10 a 17 rano. Wtedy do stolicy wyspy Mandraki przypływają promy z Kos. W innych godzinach wyspa pozostaje tylko i wyłącznie w gestii mieszkańców, jak i osób, które naprawdę cenią sobie ciszę i spokój.

Tak naprawdę niezależnie od tego czy postanowiliście przyjechać na kilka godzin z grupą wycieczkową czy też planujecie raczej zostać na dłużej, to Nissiros powita Was takimi osobliwościami, których nie da się odszukać na żadnej innej wyspie Dedokanez.
Koniecznie należy się udać do krateru, gdyż jest to jedyny czynny geotermalny wulkan w Europie. Stanowi on serce wyspy i jest sprawcą jej powstania. Można śmiało stwierdzić, iż cała wyspa jest rajem dla miłośników geologii oraz historii planety, gdyż posiada sporą różnorodność, jak i łatwość dostępu do formacji skalnych, które zostały nagromadzone na małej powierzchni. Krater Stefanos został położony 400 metrów w dół od stożka wulkanu. Można do niego zejść, aby z bliska zaobserwować małe wybuchy pary. Zapach siarki natychmiastowo wnika w ubrania, a następnie towarzyszy nam aż do powrotu na wybrzeże. Tam z kolei zostanie rozwiany przez bryzę od morza.

Spacer uliczkami Mandraki zajmuje maksymalnie pół godziny i pozwala to na to, aby obejść całą wysepkę. Warto podziwiać urokliwe zakątki, spróbować chociażby przepysznych lodów pomidorowych albo zrobić zdjęcia.
Z kolei od czasów antycznych aż do końca XIX wieku mieszkańcy tego pięknego zakątka zajmowali się w szczególności wydobyciem oraz eksportem siarki. Jednakże złoża uległy wyczerpaniu. Obecnie, w sezonie, zajmują się obsługą grup wycieczkowych i znaleźli dzięki temu genialny pomysł na promocję wyspy.

Ziemia na Nissiros jest powulkaniczna, a jej łagodny klimat sprzyja roślinności. Można spotkać na wyspie wiele wyrobów, których smak jest dość nietypowy, w tym lody o smaku pomidorowym albo dżem z pomidorów. Jest to idealna kulinarna niespodzianka, która też może być dobrym prezentem, jaki przywieziemy spowrotem do kraju.

Wyspa jest naprawdę bogata w ofertę turystyczną i warto pojechać, aby cieszyć się pięknymi widokami. Czasem lepiej wybrać się w podróż w nieznane, a nie w tradycyjne miejsca, które najczęściej wybieramy na wczasy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *