Shadow

Gdy biegunka nie mija… Co robić, gdy dolegliwości trawienne nie ustępują?

142537992534868000

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, ból brzucha) to powszechny, choć dość wstydliwy problem.  W większości przypadków przykre objawy mijają w ciągu kilku dni, ale zdarza się, że mimo upływu czasu budzimy się z uczuciem dyskomfortu i znaczną część dnia spędzamy w toalecie. Uporczywe dolegliwości trawienne utrudniają normalne funkcjonowanie, a czasem wręcz uniemożliwiają korzystanie z uroków życia (zaplanowanie zwykłej wycieczki przy przewlekłej biegunce urasta do rangi wyzwania…), dlatego biegunki nie warto bagatelizować. Skąd bierze się ta przypadłość i jak walczyć z jej objawami? Na te i inne pytania odpowie lekarz, specjalista chorób wewnętrznych.

Jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłej biegunki?

Biegunka, zgodnie z definicją, to stan w którym pacjent oddaje stolce o nadmiernie luźnej konsystencji w zwiększonej  ilości (>200g/dobę) i z większą częstotliwością (>3/dobę). Ze względu na czas trwania objawu, wyróżniamy biegunkę ostrą, jeśli trwa ona krócej niż 4 tygodnie, oraz biegunkę przewlekłą, tj. trwającą powyżej 4 tygodni. Biegunkę przewlekłą, w zależności od przyczyn możemy podzielić na:

  • sekrecyjną – konsekwencja zażywanych leków (leki przeczyszczające z grupy pobudzających przewód pokarmowy, metformina, antybiotyki, leki hipotensyjne, antyarytmiczne, teofilina, itd.), kontakt z toksynami (nadużywanie alkoholu),
  • osmotyczną – konsekwencja zażywanych leków (leki przeczyszczające z grupy  środków osmotycznych, tj. makrogole, siarczan magnezu czy też laktuloza; przewlekle przyjmowana kolchicyna, cholestyramina, biguanidy czy metyldopa), spożywanie dietetycznych produktów spożywczych zawierających sorbitol, ksylitol czy mannitol,
  • tłuszczową – wynikającą z zaburzeń trawienia (np. choroby trzustki) lub wchłaniania (np. celiakia),
  • zapalną – konsekwencja nieswoistych zapaleń jelit, zakażeń pierwotniakowych, pasożytniczych, leków (statyny, inhibitory pompy protonowej, NLPZ), oraz nowotworów jelita grubego,
  • wynikającą z przyspieszonego pasażu jelitowego jako konsekwencji zespołu jelita drażliwego, nadczynności tarczycy.

 

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od biegunki ostrej, biegunka przewlekła rzadko jest spowodowana zakażeniem w obrębie przewodu pokarmowego. W 90% przypadków przyczyną są: nieswoiste zapalenia jelit, zespół jelita drażliwego i nowotwory jelita grubego.

 

Jakie skutki dla organizmu ma przewlekła biegunka?

Biegunką przewlekłą określamy biegunkę trwającą powyżej 4 tygodni. Tak długo utrzymujące się biegunki są przyczyną wielu powikłań, w tym najczęściej odwodnienia, ale także zaburzeń elektrolitowych, niedoborów witamin, mikro- i makroelementów, a nawet niedożywienia. Każde z wymienionych powikłań stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia!

Przewlekła biegunka stanowi także znaczny problem psychospołeczny oraz generuje wysoki poziom stresu, co niekorzystnie wpływa nie tylko na stan somatyczny organizmu, ale także na życie społeczne, zawodowe i rodzinne chorych.

 

Jak skrócić czas trwania biegunki i uchronić się przed jej następstwami? 

By skrócić czas trwania biegunki i uchronić się przed jej następstwami przede wszystkim konieczne jest ustalenie jej przyczyny. Leczenie przyczynowe pozwala bowiem najskuteczniej i najszybciej wyeliminować problem, a w konsekwencji biegunkę. Do czasu ustalenia przyczyny każdemu choremu zaleca się leczenie objawowe, tj. spożywanie dużej ilości płynów, w tym doustnych płynów nawadniających, lekkostrawną dietę, preparaty zawierające smektyn dwuoktanościenny, stosowanie probiotyków (korzystnie wypływają ma mikroflorę jelit) oraz w niektórych przypadkach leki zapierające, adsorbujące czy też przeciwbakteryjne.

Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwala skrócić czas trwania biegunki i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Nie warto zatem bagatelizować objawów, tylko niezwłocznie udać się po wykwalifikowaną pomoc lekarską.

 

Dlaczego podczas leczenia biegunki warto sięgać po preparaty zawierające smektyn dwuoktanościenny?

Preparat zawierający smektyn dwoktanościenny stosowany łącznie ze standardowym leczeniem, podawany doustnie w dawce 3–6 g/24 h, wg danych dostępnych z dotychczas wykonanych badań, skraca czas trwania ostrej biegunki (śr. o 24,4 h), zmniejsza częstotliwość oddawania stolców biegunkowych w ciągu pierwszych 24 godzin leczenia i zwiększa szansę na wyleczenie w 3. dniu leczenia. Warto podkreślić, że leczenie preparatami zawierającymi smektyn dwuoktanościenny (np. ORSALIT ® plus smektyn) jest dobrze tolerowane przez pacjentów, a lek wykazuje działanie tylko w obrębie światła przewodu pokarmowego. Badania kliniczne jednoznacznie wskazują, że stosowanie preparatu wykazuje skuteczność we wspomagającym leczeniu ostrej biegunki.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *