Shadow

E-learning – studia na odległość

laptop-943558_1280

Współczesny student uczy się nie tylko z książek, notatek i skryptów, ale także, a może przede wszystkim – z komputera podłączonego do Internetu. Technologia mobilna zawitała na wyższe uczelnie dając możliwość studiowania zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Możliwość studiowania bez wychodzenia z domu niewątpliwie jest sporym ułatwieniem dla ludzi, którzy łączą studia z pracą zawodową i obowiązkami związanymi z prowadzeniem domu i życiem rodzinnym. Oczywiście taka forma nauki nie zwalnia całkowicie studenta z pojawiania się na uczelni, jednak daje dostęp do mobilnej platformy edukacyjnej, pozwalając znaczną część materiału opanować samodzielnie, w dogodnym dla siebie czasie i we własnym tempie.

E-learning nie jest zjawiskiem nowym. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znany był już w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jednakże o ile wtedy taka forma nauki była w powijakach, dziś nie sposób sobie wyobrazić jej braku na renomowanej wyższej uczelni. Internet przestał być luksusem dostępnym wybrańcom, dziś tylko nieliczni są pozbawieni dostępu do sieci. W tej sytuacji przeniesienie części programu studiów do Internetu stało się czymś naturalnym i nastąpiło w sposób niezauważalny.

Gdańska Szkoła Wyższa oferuje usługi e-learningowe studentom jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego semestru. Dla przyszłych studentów jest to szansa doszlifowania języka obcego lub udoskonalenia umiejętności pisania bezwzrokowego na komputerze. Aby przystąpić do takiego kursu nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Nowoczesne formy nauczania wychodzą naprzeciw studentom, oferując im różnorakie formy przekazu, od tradycyjnych wykładów, poprzez pokazy multimedialne, do możliwości studiowania bez wychodzenia z domu. Studia e-learningowe, chociaż odbywają się w czasie wybranym przez studenta, są pod stałym nadzorem wykładowcy lub opiekuna grupy.

Studia zdalne to coś więcej niż pobieranie z platformy multimedialnej gotowych wykładów w formie audio bądź wideo. To także możliwość wirtualnego kontaktu z profesorami bądź z innymi studentami poprzez fora, czaty czy komunikatory internetowe. Można to potraktować jako pewną formę przeniesienia życia studenckiego do internetu. Jednakże nie oszukujmy się, nic nie zastąpi relacji międzyludzkich w świecie rzeczywistym, dlatego kontakty internetowe stanowią tylko dodatek do mitycznego życia studenckiego.

Ale żeby nie było tak różowo trzeba pamiętać, że studia e-learningowe wymagają od studenta dużej samodyscypliny i samokontroli. Nie obowiązuje ramowy rozkład zajęć, ale egzaminy zdaje się tak samo jak w przypadku studiów stacjonarnych, nie ma żadnych ulg związanych ze studiowaniem przez Internet. Osoba ucząca się przez Internet musi umieć sama zaplanować swój harmonogram zajęć, określić tempo przyswajania wiedzy i systematycznie się z tego wywiązywać. Zbyt lekkie podejście do tematu może okazać się bardzo bolesne w okresie sesji egzaminacyjnej.

Więcej o różnych rodzajach studiów można znaleźć na www.gsw.gda.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *