Shadow

Dom parterowy – nie tylko na szeroką działkę. Jaki projekt wybrać?

Domy parterowe są ostatnich latach coraz bardziej popularne. Z czego wynika ten trend? Przede wszystkim głównym powodem jest łatwość komunikacyjna, szczególnie w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Jednak nie każdy projekt domu parterowego będzie funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu, a niektóre kwestie podczas jego budowy mogą znacznie podnieść jej koszty. Na co zwrócić uwagę, by tego uniknąć?

Niekwestionowana zaleta – spore oszczędności

Wybudowanie domu parterowego nierzadko jest o wiele tańsze, niż budowa domu z kilkukondygnacyjnego. Przede wszystkim możemy zrezygnować ze sporych wydatków zakupu schodów i ich montażu. By zaoszczędzić jak najwięcej, najlepiej zakupić projekt domu do 150 m2, o prostej i zwartej bryle. Takie rozwiązanie przedstawia na przykład projekt domu Ariel KO, w którym architekci przewidzieli 3 sypialnie, w tym jedna posiada także osobną łazienkę i garderobę. Ponadto prócz pomieszczeń mieszkalnych zaprojektowano obszerną spiżarnię, kotłownię i garaż dwustanowiskowy.

Budowa takiego domu jest o wiele tańsza, niż budowa domu dwupiętrowego, który zawsze będzie wymagał zwiększonej nośności fundamentów i wytrzymałości ścian konstrukcyjnych. Co prawda taki dom wymaga wykonania fundamentów, wykopów czy dachu o większej powierzchni, jednak ostateczna kalkulacja i tak będzie o wiele bardziej korzystna. Inną, bardzo ważną zaletą, jest także szybkość i łatwość w budowie – dzięki temu unikniemy wielu błędów wykonawczych, generujących dodatkowe koszty.

Poza tym budując dom parterowy nie wykonuje się ścian i stropu nad parterem. Nie musimy też zwykle montować drogich dachowych okien czy też podczas budowy ustawiać wysokich rusztowań.

Większa przestrzeń – nie tylko optycznie

Z francuskiego par terre, czyli dom parterowy oznacza „stojący bliżej ziemi”. Tylko w takim domu będziemy zatem mogli cieszyć się bliskością ogrodu. Dodatkowo przestrzeń zewnętrzna będzie elementem kompozycji przestrzeni wewnętrznej, ponieważ granice między nimi przestają być wyraźne. Również brak schodów może realnie wpłynąć na oszczędność powierzchni budynku, dzięki czemu będziemy mogli ją zaaranżować na przykład na dodatkowy schowek.

Specyfika instalacji w domu parterowym

W takim domu bardzo ciężko jest zgrupować instalacje w sposób kompleksowy w jednym miejscu. Dlaczego? Często łazienka znajduje się w dużej odległości od kuchni. Jeśli w projekcie występuje właśnie taki układ, musimy przygotować się na wyższe koszty związane z montażem i zakupem rur czy przesyłem ciepłej wody.

Pamiętajmy też, że w domach parterowych trudno jest uzyskać odpowiedni ciąg kominkowy. Rozwiązaniem będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej lub montaż nasad kominkowych, które ulepszają wypływ powietrza.

Dom parterowy nie nadaje się na wąską działkę? To mit!

Obecnie domy parterowe coraz częściej są projektowane w taki sposób, by mogły być łatwo zaadaptowane na wąskiej działce. Na przykład projekt domu Goran z katalogu Tooba.pl wymaga jedynie nieco ponad 23 metrów szerokości działki. Jak architekci rozwiązali problem działki o niedużych wymiarach? W projekcie przewidziano liczne przeszklenia, zarówno w strefie dziennej, jak i nocnej. Tym sposobem rozmieszczone zostały 163 m2 powierzchni użytkowej, gdzie do każdego z pomieszczeń będzie dociera optymalna ilość światła.

Podstawowa zasada – praktyczne myślenie

Jeśli chcemy, by dom parterowy służył nam przez wiele lat, musimy dobrze przemyśleć wybór projektu. Niski, zwany w Anglii bungalowem, wtapiający się w otaczający ogród budynek, potrafi zachwycać swoją przestronnością. Jednak inwestorzy zwykle decydują się na taki dom ze względów praktycznych. To dom wielopokoleniowy, gdzie swobodę poruszania mają zarówno dziadkowie, jak i małe dzieci.

Co zrobić, by zmaksymalizować te korzyści? Zrezygnujmy z progów i wybierzmy taki projekt, gdzie do każdego z pomieszczeń prowadzi osobne wejście. Nie budujmy kosztownych wielospadzistych dachów, a zainwestujmy w płaski – o wiele tańszy i bardziej praktyczny. Nie przesadzajmy też z komplikacją samej bryły – możliwe, że w przyszłości będziemy chcieli rozbudować dom w górę – przy prostej bryle będzie to zdecydowanie łatwiejsze.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *