Miejsc, w których używamy silikonu oraz jego zastosowań jest mnóstwo. Rodzajów silikonu także jest ogrom. Mamy silikony sanitarne – głównie stosowane w łazienkach i kuchniach, szklarskie, wysokotemperaturowe i uniwersalne, które nie mają właściwości grzybobójczych i jeśli są stosowane w miejscach wilgotnych, to mogą pojawiać się na nich brązowe wykwity w miejscu spoin, a także pleśń.
Silikon możemy usunąć tradycyjnie – za pomocą nożyka, odcinając jego kolejne fragmenty. Możemy do tego użyć ostrego nożyka do cięcia płyt kartonowo-gipsowych, nożyka do tapet albo nawet dobrego nożyka kuchennego. Musimy jednak uważać używając go do tego, ponieważ ostry nożyk może uszkodzić i porysować płytki ceramiczne. Dlatego zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich powierzchni usuwamy silikon, żeby nie spowodować ich uszkodzenia.
Skuteczniejszą metodą może być użycie środków chemicznych, takich jak rozpuszczalnik – np. aceton. Istnieją także specjalne preparaty do usuwania silikonu, które pomogą szczególnie usunąć jego resztki. Mają one bardzo często konsystencję żelu i zazwyczaj są mieszanką naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Przy ich użyciu również należy uważać, ponieważ powodują zmatowienie sąsiednich powierzchni. Dlatego warto pamiętać o ich zabezpieczeniu. Środek nakłada się pędzelkiem i po ok. 15 min można swobodnie zdrapać resztki silikonu. Tego typu środki nie tylko pomogą pozbyć się starego silikonu, ale zwiększą przyczepność nowego.
Nakładając nowy silikon nie powinniśmy zapomnieć o zabezpieczeniu sąsiednich miejsc, żeby przypadkowo ich nie ubrudzić i nie dołożyć sobie roboty związanej z ich czyszczeniem. Najczęściej stosowane są silikony białe i przeźroczyste. W zależności od miejsca, które zamierzamy zabezpieczyć silikonem, stosujemy też różne jego rodzaje. W łazienkach najczęściej stosowany jest biały silikon sanitarny, w kuchni natomiast przezroczysty silikon sanitarny lub uniwersalny.