Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. W większości przypadków kleszcza można usunąć samemu. Należy tylko przestrzegać kilku zasad, by uchronić się przed groźnymi chorobami jakimi są : borelioza, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i anaplazmoza.
Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym lepiej. Jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie usunąć kleszcza samemu, warto udać się jak najszybciej do lekarza lub na pogotowie.- tam na pewno Ci pomogą.
Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą wąskich szczypczyków (pęsety), którymi należy go uchwycić jak najbliżej skóry. Aby postępowanie było skuteczne, należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce starannie umyć. Podczas zabiegu nie wolno wykonywać ruchów obrotowych, które sprzyjają oderwaniu tułowia lub wręcz jego zmiażdżeniu.
Podstawowe wskazówki podczas usuwania kleszcza:
wysterylizuj spirytusem spiczastą pęsetę; złap kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry; stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, do momentu aż zauważysz jego głowę; po wyjęciu kleszcza, umieść go na papierze i sprawdź, czy został usunięty w całości; odkaź miejsce i okolice ukąszenia spirytusem; po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce spirytusem i mydłem.
Może się zdarzyć, że usuniemy tylko jego część, a głowa kleszcza pozostanie w ciele . Co wtedy powinniśmy zrobić? Zdezynfekować spirytusem skórę i poczekać, aż głowa owada odpadnie sama. W żadnym wypadku nie wolno nacinać skóry, ponieważ tak możemy sprowokować zakażenie bakteryjne.
Czego nie wolno robić podczas usuwania kleszcza?
Nie należy kleszcza przypalać, smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem lub benzyną. Stosowanie tego typu metod doprowadza wprawdzie do zabicia kleszcza i jego odpadnięcia, ale zanim do tego dojdzie, wydala on w obrębie skóry zwiększone ilości materiału zakaźnego. Rumień w miejscu wkłucia nie powinien przekraczać kilku milimetrów i musi zniknąć po 2-3 dniach. Jeśli będzie się utrzymywać dłużej lub powiększać, koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.