Shadow

Czy warto wykupywać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny?

Wakacyjne wyjazdy to czas odpoczynku, relaksu i odreagowania stresów dnia codziennego. Pragniemy wypocząć, zabawić się, zobaczyć coś ciekawego i po prostu pobyć z rodziną. Aby jednak taki wyjazd należał do naprawdę udanych to trzeba też do niego się przygotować i ubezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek różnych niemiłych zdarzeń i wypadków.

Gdy wybieramy się na urlop z biurem podróży, to do obowiązków biura należy ubezpieczenie naszego wyjazdu. Pamiętajmy jednak o tym, że biura często oszczędzają na tym i ubezpieczają swoich klientów na bardzo niskie kwoty. Oznacza to, że gdy dojdzie do jakiegoś wypadku czy innego nieszczęścia, to będziemy i tak musieli dopłacać z własnej kieszeni. Pytajmy zawsze zatem, jeszcze przed podpisaniem umowy, na jaką kwotę jesteśmy ubezpieczeni i jaki jest zakres umowy ubezpieczenia.

Gdy wyjeżdżamy na własną rękę, to oczywiście sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawową sprawą przy wyjazdach zagranicznych jest wyrobienie karty EKUZ, która upoważnia nas do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w krajach unii europejskiej. Pamiętajmy o tym, że każdemu członkowi rodziny trzeba wyrobić osobna kartę. Za wyrobienie karty nic się nie płaci, trzeba tylko złożyć odpowiedni wniosek w oddziale NFZ i poświadczyć swoje ubezpieczenie na terenie kraju. Istotne jest to, że karta jest ważna tylko do momentu, gdy posiadamy podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w kraju.

Pamiętajmy jednak o tym, że karta EKUZ upoważnia nas tylko do podstawowej opieki zdrowotnej, czyli do lekarza pierwszego kontaktu i do pomocy w nagłych wypadkach. Dłuższe leczenie szpitalne i specjalistyczna opieka będzie zatem płatna. Warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje ewentualne koszty szpitalne, transportu medycznego czy też transportu specjalistycznego do kraju.

Podróż związana jest również z wypadkami komunikacyjnymi, zatem konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie NNW, które pokryje wszelkie koszty związane z uszkodzeniem ciała i zdrowia.

Gdy planujemy wakacyjną podróż samolotem to warto wykupić również ubezpieczenie bagażu, gdyż niestety dość często ulegają one zaginięciu lub kradzieży na lotniskach.

Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje gotowe pakiety wakacyjne, które są atrakcyjne cenowo i dobrze zabezpieczają na czas podróży i całych wakacji.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *