Shadow

Czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Woman holding a medical tablet in front of her stomach

W sieci znajduje się wiele mitów oraz nieprawdziwych informacji na temat właściwie wszystkiego. Dzieje się tak dlatego, że jest to miejsce ogólnodostępne, gdzie każda osoba może się wypowiedzieć na dowolny temat. Z tego powodu wiele kobiet wciąż zadaje sobie pytanie: czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Mity na temat pigułek

Metoda antykoncepcji, jaką są pigułki antykoncepcyjne, znacznie wyewoluowała przez ostatnie dziesięciolecia. Dowodem na to powinien być fakt, że obecna tabletka ma w sobie jedną dziesiątą dawki hormonów, którą posiadała w latach sześćdziesiątych. Prawdopodobnie właśnie z czasów pochodzenia jej pierwowzoru wzięły się wszystkie mity na temat jej szkodliwości. Niektóre z mitów na temat pigułek to np. takie, że mają zły wpływ na płodność po ich odstawieniu, jednym ze skutków ubocznych jest obniżenie libido czy to, że podczas długiego jej stosowania musimy zrobić sobie od nich przerwę. Eksperci odpowiadają, że po odstawieniu tabletek płodność kobiety bardzo szybko wraca do normy, nie wszystkie tabletki posiadają skutek uboczny jakim jest obniżenie popędu płciowego, a zalecenia co do dłuższego stosowania pigułek należą do decyzji lekarza ginekologa, a nie internautów.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaką metodę antykoncepcji chcemy wybrać, należy zgłosić się do lekarza, który, jak na przykład pani doktor Anna Kluz-Kowal, udzieli nam specjalistycznej porady co do tego, co jest najlepsze dla nas oraz dla naszego zdrowia. To do obowiązków lekarza ginekologa należy przedstawienie nam różnych metod antykoncepcji, ich zalet i wad oraz dostosowanie odpowiedniego środka do naszych potrzeb, ale również do naszego ciała. Może okazać się na przykład, iż istnieją u nas przeciwwskazania do stosowania właśnie tabletek antykoncepcyjnych – wtedy będzie trzeba zastanowić się nad inną, lepszą dla nas metodą.

Wady oraz skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Chyba główną wadą środka antykoncepcyjnego jakim są tabletki jest fakt, że w ich przyjmowaniu trzeba być niezwykle regularnym. Nie można zapomnieć o połknięciu tabletki lub po prostu przyjmować co drugą dawkę. Dlatego metody takiej nie poleca się kobietom zapominalskim lub roztrzepanym. Skutki uboczne, jakie mogą pojawiać się podczas stosowania pigułek, to na przykład bóle głowy, wymioty, trądzik, grzybica pochwy czy wspominane wcześniej obniżenie libido. Pamiętajmy jednak, że występowanie takich efektów ubocznych może świadczyć o tym, że przepisano nam nieprawidłowe pigułki – w takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do ginekologa (a jeśli jesteśmy z Białegostoku, możemy umówić się na wizytę u doktor Anny Kluz-Kowal), który na pewno coś na to poradzi, bądź też zaleci zmianę środka antykoncepcyjnego.

Czy pigułki są więc bezpieczne? W większości przypadków tak, jednak, jak każde leki, mogą powodować skutki uboczne. Pamiętajmy, żeby podczas wizyty u ginekologa nie zatajać żadnych problemów zdrowotnych: czy to alergii, przebytych chorób, czy nawet obciążenia genetycznego. Zadaniem lekarza ginekologa jest pomoc w wyborze metody antykoncepcyjnej, lecz musimy z nim współpracować.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *