Shadow

Czego powinny unikać mamy karmiące piersią?

142416819129194200

Mleko matki jest według Światowej Organizacji Zdrowia najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Aby dziecko było zdrowe i dobrze czuło się po maminym posiłku, powinnaś wiedzieć, jak dbać o siebie w okresie karmienia.

Po pierwsze: właściwe odżywianie

Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnego karmienia, warto abyś już w okresie ciąży poznała zasady odżywiania mam karmiących piersią. Karmiąc maluszka własnym mlekiem, nowe produkty możesz do swojej diety wprowadzać tylko stopniowo. Pamiętaj wówczas, żeby bacznie obserwować, czy u pociechy nie pojawiają się objawy uczulenia. Unikaj produktów uczulających, wzdymających i powodujących zaparcia. Całkowicie zrezygnuj z odchudzania, używek, dań gotowych i instant.

Po drugie: zadbane piersi

Poza czule obejmującymi ramionami, to właśnie piersi są teraz najcenniejszą częścią Twojego ciała. Dlatego właściwie o nie dbaj! Noś staniki dla kobiet karmiących, uszyte z naturalnych materiałów, ze specjalnymi odpinanymi zakładkami ułatwiającymi karmienie poza domem. Jeśli używasz kremu, który zapobiega powstawaniu rozstępów, nie nakładaj specyfiku w pobliżu brodawek. Nie dość, że dla maluszka będzie on po prostu niesmaczny, to może mu przede wszystkim bardzo zaszkodzić.

Po trzecie: ruch to zdrowie!

Unikaj siedzenia w domu! Korzystaj ze świeżego powietrza tak często, jak tylko możesz – kształtuj w maluszku miłość do aktywności fizycznej już od pierwszych tygodni życia. Spacerując z dzieckiem smacznie śpiącym w wózku, Ty w zdrowy sposób zgubisz zbędne kilogramy po ciąży, a pociecha się dotleni.

Jeśli urodziłaś wiosną albo latem, możesz już kilkudniowe niemowlę zapoznać z parkiem w pobliżu domu albo Twoimi ulubionymi leśnymi ścieżkami. Maluszek, który przyszedł na świat jesienią lub zimą, powinien być najpierw werandowany. Pamiętaj, że o ile w ciepłej porze roku niemowlę może bez obaw spać w wózku, o tyle zimą sen jest niewskazany, a sam spacer powinien być krótszy.

Po czwarte: wypoczęta mama to radosna mama

Korzystaj z każdej wolnej chwili na drzemkę. Przerywany nocny sen, nawet jeśli jest długi, nie regeneruje sił tak jak cała przespana noc. Jak nigdy wcześniej potrzebujesz teraz mnóstwa siły na opiekę nad maluszkiem, a Twój organizm na dojście do siebie po trudach ciąży i porodzie. Chwilę na drzemkę będzie Ci najłatwiej znaleźć wtedy, kiedy zaśnie maluszek.

Dziecko karmione piersią poprzez kontakt skóra do skóry doskonale wyczuwa Twój nastrój, dlatego dbaj o swoje poczucie radości i spełnienia! Znajdź czas dla siebie. Może tata zaopiekuje się dzieckiem, kiedy Ty pójdziesz z przyjaciółką do kina albo do kawiarni poczytać nową książkę ulubionej autorki? Nie zapomnij odciągnąć pokarmu, który maluszek będzie pił z butelki pod Twoją nieobecność.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *