Shadow

Co odstrasza myszy?

odstraszanie-myszy

Wystarcza kilka chłodniejszych dni, by myszy zaczęły szukać bezpiecznego schronienia w naszych ciepłych domach. Jeśli im na to pozwolimy, założą gniazda i zadomowią się na dobre.

Gryzonie to plaga, która zagraża naszym piwnicom, strychom, kuchniom a nawet szafom bibliotecznym i książkom na regałach. Głodne myszy potrafią zaatakować nie tylko każdy rodzaj żywności, ale także naszą garderobę.
Dla jednych to sympatyczne zwierzątka z cieniutkim ogonkiem, dla innych budzące odrazę szkodniki. Jedno jest pewne, gryzonie biegające po domu to poważny problem. Ponadgryzane produkty spożywcze, kable do tego nieprzyjemny zapach i cała masa maleńkich odchodów, które często znajdujemy wśród sztućców, na naczyniach i w jedzeniu- to chyba najbardziej dokuczliwe aspekty obecności nowego lokatora. A jeśli dodatkowo ktoś odczuwa na ich widok strach i odrazę, robi się naprawdę nieprzyjemnie.

Pierwszym krokiem do pozbycia się niechcianych lokatorów jest zabezpieczenie wszelkich możliwych dróg, którymi myszy dostają się do naszego mieszkania. Dlatego warto zalepić szpary i szczeliny w ścianach i listwach podłogowych. Zabezpieczyć miejsca, gdzie rury C.O. przechodzą przez sufit czy podłogę. Sprawdzić futryny okien i drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych.

Gdy gryzoń jakimś sposobem jednak dostanie się do naszego domu to zawsze możemy spróbować zastosować naturalne produkty, których zapach odstrasza gryzonie. Myszy są wrażliwe na zapachy i wielu z nich wyraźnie nie lubią. Należą do nich: dzika mięta, dziewanna, dziki rumianek, oleandra, świeże zielone liście pomidorów, spleśniała cytryna, lakier do włosów i kwiaty wrotyczu, które w tym celu zbiera się latem i suszy.

Praktykowane przez niektórych jest natomiast sadzenie mięty wokół domu, by zniechęcić myszy do zbliżania się. Można również porozkładać w szafach na ubrania i bieliznę saszetki z lawendą czy lawendowe mydełka. W ten sposób zrazimy te szkodniki do wizyt i zainteresowania zawartością szaf.

Innym sposobem płoszenia myszy jest zastosowanie elektrycznych odstraszaczy. Emitują one niesłyszalne dla człowieka, a niebywale drażniące dla gryzoni- dźwięki. Zaleca się włączanie ich w pomieszczeniach, w których zauważyliśmy ślady ich obecności. Skuteczność tej metody jest potwierdzona przez wielu użytkowników.

Nie można też pominąć najbardziej oczywistej i naturalnej metody walki z myszami jaką jest kot. Sama jego obecność i pozostawione w mieszkaniu ślady zapachowe mogą spowodować, że gryzoń postanowi ominąć nasz dom. Taki pospolity dachowiec może położyć kres naszym problemom.

Innym sposobem jest zostawienie tzw. żywej łapki. Pułapki, która schwyta zwierzę, ale nie uśmierci go. Wewnątrz umieszczamy pachnącą przynętę, mysz wchodzi, łapka się zamyka, a my możemy z czystym sumieniem wypuścić ją na odległe pole.

Popularnie stosowane trutki na myszy i szczury są na pewno skuteczne, ale, jako środki mocno toksyczne, stanowią poważne zagrożenie dla małych dzieci i zwierząt domowych. Dlatego, jeśli w domu są dzieci lub jakieś zwierzęta, nie wykładajmy środków trujących! Po prostu w miejscach najczęściej odwiedzanych przez gryzonie ustawiamy zwyczajne, tradycyjne łapki z kawałkiem sera, słoniny czy nawet paroma ziarnkami nasion słonecznika.

Stosując środki chemiczne nie wolno zapominać o całkowitym zabezpieczeniu żywności! Znalezione w szafce lub na podłodze zdechłe myszy czy odchody mysie należy natychmiast posprzątać i spalić, ponieważ nieodpowiednio zutylizowane mogą zaszkodzić ptakom czy innym domowym zwierzętom.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *