Shadow

Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest konieczna?

dentist-428650_1280

Chirurgia stomatologiczna to najtrudniejsza i jednocześnie najbardziej zaawansowana dziedzina stomatologii. Zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i jej okolic. Znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku skomplikowanego usunięcia zęba (czyli ekstrakcji), ale także gdy lekarz walczy o utrzymanie naturalnego zęba pacjenta.

Z pomocy chirurga stomatologicznego można skorzystać praktycznie w każdym gabinecie lub przychodni dentystycznej (np. JB Stomatologia w Szczecinie). Specjalista ten zajmuje się nie tylko usuwaniem zębów, ale wykonuje także inne zabiegi, do których należą między innymi:

– odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
– plastyka połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową,
– leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
– resekcja wierzchołków korzeni, hemisekcja,
– zabiegi usuwania włókniaków i innych zmian błony śluzowej,
– chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
– zabiegi z zakresu implantologii i protetyki stomatologicznej,
– i inne.

Interwencja chirurgiczna jest ostatecznym rozwiązaniem. Lekarz zawsze stara się w pierwszej kolejności wykorzystać całą swoją wiedzę, doświadczenie i posiadany sprzęt w celu ratowania zębów. Wiadomo, że żadne, nawet najlepiej wykonane implanty, nie są w stanie idealnie odtworzyć funkcji zęba naturalnego. Walka o utrzymanie naturalnego uzębienia wiąże się z wykonaniem resekcji wierzchołka korzeni zęba. Polega to na odcięciu niewielkiego odcinka samego wierzchołka korzenia zęba i oczyszczeniu jego okolicy ze zmian patologicznych, a także jego szczelnym wypełnieniu. Zabieg ten jest polecany w przypadkach nawracającego stanu zapalnego danego zęba, mimo przeprowadzonego leczenia zachowawczego.
Skorzystanie z pomocy chirurga stomatologicznego jest konieczne także w przypadkach zespołowego leczenia, kiedy niewyrżnięte lub nieprawidłowo ustawione zęby mogą zostać odsłonięte.
Chirurg stomatolog (np. z JB Stomatologia) zajmuje się także usuwaniem zębów zatrzymanych w sytuacjach, gdy wywołują one stany zapalne lub stanowią przeszkodę w leczeniu ortodontycznym. Zabieg ten wykonuje się przeważnie na „ósemkach”, czyli tzw. zębach mądrości, w momencie gdy wyrżną się one częściowo lub nie pojawią się w ogóle, a ich wykrycie jest możliwe tylko w badaniu rentgenowskim.

Ekstrakcja zęba jest konieczna w przypadku stanów chorobowych ze znacznym stopniem uszkodzenia części koronowej i korzeniowej, kiedy nie ma możliwości wykonania szczelnej odbudowy zęba (czyli gdy ząb jest tak zniszczony, że w żaden sposób nie można go odbudować). Innym powodem jest zaawansowana choroba przyzębia, wskutek której zniszczeniu ulega znaczna część tkanek bezpośrednio otaczających ząb.
Ekstrakcje zęba przeprowadza się także u pacjentów, u których zabieg ten jest zalecany ze względów ogólnomedycznych. Polega on wtedy na usunięciu pozostałych, zniszczonych korzeni, które są świetną pożywką dla bakterii mogących zagrażać życiu (zwłaszcza w przypadku pacjenta obciążonego ciężkimi schorzeniami ogólnoustrojowymi).
Jeśli usunięcie zęba jest konieczne, wykonuje się je bezboleśnie i precyzyjnie. Ekstrakcja zęba musi zostać wykonana jak najlepiej, powinna odbyć się z maksymalnym oszczędzeniem tkanek otaczających ząb. Jest to ważne dla zapewnienia szybkiej odbudowy protetycznej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *