Shadow

Zabiegi laserowe na twarz – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

biogenica

Odmłodzona skóra bez brzydkich, ciemnych plam, blizn i znamion. Koniec z niechcianym owłosieniem i szpecącymi, rozszerzonymi naczynkami – to marzenia większości kobiet. Dzisiaj możesz mieć promienną,  gładką twarz, to tylko kwestia wybrania najbardziej odpowiedniego zabiegu w klinice medycyny estetycznej. Każda z nas może wyglądać lepiej bez bolesnej ingerencji i długiej rekonwalescencji, a kluczem do sukcesu są wszelkiego rodzaju zabiegi laserowe. Oto, co trzeba o nich wiedzieć.

Nowoczesna terapia laserowa daje możliwości korekty różnych niedoskonałości skóry zapewniając efekty, których nie można osiągnąć konwencjonalnymi zabiegami z użyciem igieł czy stosowaniem kosmetyków. Zabiegi laserowe to tak naprawdę wiele możliwości i szerokie spectrum zastosowań. O ich popularności decyduje jednak coś jeszcze – dzięki nim bardzo szybko można pozbyć się niedoskonałości, która w wielu przypadkach urasta do rangi problemu mającego wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego warto stawiać na profesjonalistów?

Laserowe zabiegi na twarz to szybkie i, co najważniejsze, w pełni bezpieczne remedium na pozbycie się wieloletnich kompleksów i idealny wygląd. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, bo siłę wiązki światła lekarz dobiera indywidualnie, dostosowując ją zawsze do konkretnych zmian. Zbyt słaba nie będzie skuteczna, za silna mogłaby uszkodzić skórę i spowodować poważne powikłania. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by ze swoimi niedoskonałościami zgłaszać się do profesjonalistów:

Laser na twarz jest odpowiedni dla pań w każdym wieku. Rumień, usuwanie blizn, czy zbędne owłosienie to dolegliwości z którymi zgłaszają się zarówno nastolatki, studentki, jak i panie na emeryturze. Warto dodać, że w przypadku zabiegów odmładzających najbardziej adekwatne jest tu stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbanie o skórę powinno stać się codziennym nawykiem. Uzupełnienie go okresowo odpowiednimi zabiegami laserowymi opóźni efekty starzenia i podtrzyma młody wygląd – mówi dr Krzysztof Łuksza – właściciel gabinetu Biogenica, oferującego profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Zabiegi laserowe na twarz: na co pomagają?

Tak, jak wspomniano zabiegi laserowe to tak naprawdę wiele rozwiązań. Jakich dokładnie? Laseroterapia pozwala na przeprowadzanie następujących zabiegów:

  • usuwanie zbędnego owłosienia
  • zamykanie naczynek
  • usuwanie zmarszczek, piegów (choć u osób z tendencją mogą powracać po opalaniu) i przebarwień
  • laserowe usuwanie blizn i znamion
  • leczenie zmian trądzikowych
  • lifting skóry
  • lifting powiek i poprawę owalu twarzy

Co jest istotne przed i po zabiegach laserowych na twarz?

By zabieg był skuteczny, a efekty zadowalające dla pacjenta, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Lekarz przeprowadzający zabieg musi mieć pełną informację odnośnie alergii, zmian skórnych, zażywanych leków, chorób współistniejących. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych są ciąża i okres karmienia piersią, ale też np.: nieustabilizowana cukrzyca, padaczka, bielactwo, twardzina, kolagenozy, niektóre inne choroby autoimmunologiczne, dolegliwości endokrynologiczne. Przy planowanych zabiegach laserami naczyniowymi około miesiąca przed zabiegiem nie należy się opalać, zażywać leków z dziurawcem, nagietkiem, czy innych, które wchodzą w reakcję ze światłem. Trzeba też dobrze nawilżać skórę. Przed depilacją laserową nie należy usuwać owłosienia woskiem, ale można je golić. Bezpośrednio po zabiegach nie powinno się też uprawiać sportów, które wywołują silne przekrwienie skóry jak np.: gry zespołowe, bieganie, ćwiczenia na siłowni. To samo dotyczy sauny i gorących kąpieli. Jest to istotne zwłaszcza po laserowym zamykaniu naczynek.

Niezbędne jest też chronienie skóry przed słońcem kremem z faktorem minimum 30. 2-3 miesiące po zabiegu nie wolno też wystawić twarzy bezpośrednio na słońce ze względu na możliwość pojawienia się przebarwień. Zatem jeśli marzymy, by na letnim urlopie zaprezentować się z młodszą, świeższą, gładszą skórą, zabiegi najlepiej rozpocząć już teraz – w okresie jesienno-zimowym – dodaje dr Łuksza.

Czy zabiegi trzeba powtarzać?

Częstotliwość zabiegów jest zależna od tego, na jaki typ laseroterapii się decydujemy. Zabieg laserem naczyniowym wykonuje się co 6 tygodni; laserem frakcyjnym CO2 raz na rok do półtora roku, depilacji laserowej nie częściej niż co 4 – 6 tygodni. – mówi dr Łuksza. O czym jeszcze należy wiedzieć? Przede wszystkim pamiętajmy, że zabiegi naczyniowe, czy lifting laserem CO2 mimo aplikowanego znieczulenia nie są zabiegami całkowicie bezbolesnymi. Również, by ocenić efekt zbiegu trzeba uzbroić się w cierpliwość. W przypadku zabiegów laserem naczyniowym opuchlizna możne utrzymywać się nawet do 10 dni, w przypadku lasera CO2 mikroobrzęk występuje nawet do 3 tygodni, ale wyłączenie pacjenta z życia społecznego ustala się najczęściej na ok 7 dni. Po zabiegu skóra może wydawać się sucha i napięta, dlatego często zalecane jest używanie specjalnych maści i kremów, by uelastycznić naskórek i przyspieszyć jego regenerację. Jeśli po zabiegu pojawią się zaczerwienienia można je delikatnie pokryć podkładem. Przy zabiegach bardziej inwazyjnych, gdzie odczyn jest większy, najlepiej jest pozostać przez kilka dni w domu, by skóra mogła się zregenerować oraz zminimalizować ryzyko infekcji.

Zabiegi laserowe mają szerokie spektrum zastosowań, ale kwalifikację do zabiegu powinien każdorazowo wykonać lekarz. Może się bowiem okazać, że np.: niektóre zmiany powinny być usuwane operacyjnie, bo konieczne jest badanie histopatologiczne pod kątem występowania ewentualnych komórek nowotworowych. – dodaje dr Łuksza.

Zabiegi laserowe to przyszłość. Czasu nie da się oszukać, ale nasze oczy już tak. Dzięki zabiegom laserowym na twarz 30-latka może na długo zachować młody wygląd, a 50-latka czuć się wyjątkowo i zachwycać jędrną i gładką skórą. Nie zapominajmy również o tym, że laser usuwa również problemy, które są kompleksami wielu osób – np. nadmierne owłosienie czy popękane naczynka. Warto zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania – szczególnie, że teraz jest najlepszy okres na przeprowadzenie zabiegów laserowych.

 

Zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *