Shadow

Centrum domu – jaki stół wybrać?

3D rendering of a modern light colored kitchen

Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. To przy nim spotyka się cała rodzina i omawia się wszystkie kluczowe sprawy. Bez niego niemożliwe jest zorganizowanie świąt lub innych spotkań towarzyskich. Zakup odpowiedniego stołu musi być więc dobrze przemyślany. Mebel powinien mieć odpowiednie rozmiary oraz charakteryzować się wysoką funkcjonalnością i komfortem podczas użytkowania.

Serce każdego domu

Przed zakupem stołu należy dobrze wybrać miejsce, w którym będzie on ustawiony. Każda rodzina ma swoje przyzwyczajenia i sposoby aranżacji przestrzeni. Niektórzy decydują się na ustawienie dużego stołu w jadalni, inni przeznaczają do tego celu salon, jeszcze inni wolą połączyć jadalnię z kuchnią. W zależności od wybranego pomieszczenia, fasony i modele blatów oraz podpórek powinno się dopasować do ogólnej koncepcji wystroju. Meble salonowe nigdy nie będą pasowały do kuchni, kuchenne nigdy nie będą odpowiednie w pokoju dziennym. Warto pamiętać o tym, by wydzielić przestrzeń jadalną od innych obszarów konkretnego wnętrza. Jeżeli nie jest możliwe ustawienie ścianek w pomieszczeniu, można podkreślić rangę stołu przy pomocy dużej lampy wiszącej lub wyróżnionego wycinka podłogi.

Design każdego stołu to kwestia gustu. Warto jednak przemyśleć zakup mebli minimalistycznych – wpisujących się w najnowsze trendy wzornicze oraz pasujących do większości mebli i rozmaitych aranżacji. Tego typu stoły oferuje np. współpracująca z włoskimi projektantami firma Congrazio.

Kształty, rozmiary i mechanizmy

Stoły powinny mieć odpowiednią wysokość. Nie może dochodzić do sytuacji, w której domownicy muszą się garbić w trakcie spożywania posiłku. Brak wygody podczas przyjęcia może skutecznie zepsuć nawet najlepszą zabawę. Z tego powodu trzeba odpowiednio dostosować wysokość zarówno stołu, jak i dokupionych do niego krzeseł. Każdy domownik powinien mieć także odpowiednią ilość miejsca przy blacie. Ograniczona możliwość wykonywania ruchów podczas jedzenia lub ciągłe stykanie się łokciami z pozostałymi biesiadnikami są bardzo nieprzyjemne. Dlatego warto zadbać także o odpowiednią szerokość mebla.

Wybierając kształty stołów, trzeba wziąć również pod uwagę ergonomię konkretnego wnętrza. Stoły okrągłe są bardzo funkcjonalne w trakcie spotkań towarzyskich. Z drugiej strony nie można przystawić ich do ściany, co czasem jest konieczne.

Stabilność przede wszystkim

Stołów, ze względu na cenę i trudności w transporcie, nie wymienia się często. Dlatego tak ważne jest, by kupować stabilne meble, będące w stanie długo pozostawać w dobrym stanie. Przed zakupem warto zorientować się, czy blaty są odpowiednio wytrzymałe i grube. Firma Congrazio do produkcji swoich stołów używa litego drewna dębowego – tego typu materiał może z powodzeniem być eksploatowany przez wiele lat.

Warto pamiętać o tym, że nie każdy stół musi mieć cztery nogi. Równie stabilne mogą być te umieszczone na pojedynczym podparciu – wszystko zależy od ułożenia środka ciężkości oraz od wyobraźni projektanta.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *