Shadow

Atopowe zapalenie skóry u psów – jak je rozpoznać?

obraz4

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych  u psów. To genetyczne schorzenie jest dość trudno rozpoznać jak i leczyć, bowiem choroba bardzo często nawraca, a ponadto wywołują ją różnorodne czynniki.

Objawy atopii u czworonogów

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się od 3/6 miesiąca, do nawet 6 roku życia zwierzęcia, jednak przeważnie pierwsze symptomy choroby są już widoczne między 1 a 3 rokiem życia czworonoga. Do najbardziej zauważalnych objawów należy uporczywy świąd towarzyszący zwierzęciu. Pies obsesyjnie się drapie, wydrapując duże powierzchnie sierści i skóry, co często prowadzi do powstawania ran i wyłysień na jego ciele. W skutek uszkodzeń naskórka może też dochodzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych, prowadzących do powstania ropnego zapalenia skóry. Co więcej, mogą się również pojawić przebarwienia sierści lub tłusty łojotok.

Zmiany chorobowe, mające swoje typowe umiejscowienie (tzw. mapa atopika) są szczególnie widoczne na głowie zwierzęcia – w okolicy oczu, brody i warg, a także w uszach, na brzuchu i kończynach, czy w przestrzeniach międzypalcowych. Ponadto czworonogi bardzo często ocierają się o meble, wylizując miejsca dotknięte chorobą (szyja, pachwiny). Objawy atopowego zapalenia skóry mogą występować równie silnie przez cały rok, co zmieniać się okresowo. Zazwyczaj jeśli choroba trwa długo, uporczywy świąd oraz zmiany na skórze towarzyszą zwierzęciu bez przerwy.

Mówiąc o psach atopikach warto wiedzieć, że u części zwierząt występuje dodatkowo nadwrażliwość na kilka grup alergenów jednocześnie. Czworonogi mogą być uczulone zarówno na roztocza kurzu domowego, pyłki roślinne, jak i ugryzienia bądź odchody pcheł. Należy jednak pamiętać, że z powodu braku sezonowości objawów, atopowe zapalenie skóry bywa często mylone z alergią pokarmową.

Jak diagnozować atopię?

Atopowe zapalenie skóry u czworonogów, stanowi trudne do zdiagnozowania schorzenie, dlatego bardzo ważna jest czujna obserwacja pupila przez jego właściciela, który powinien zwracać uwagę na zachowanie zwierzęcia – intensywność świądu czy moment pojawienia się objawów. Dopiero zebranie dokładnych informacji umożliwia weterynarzowi wyeliminowanie innych schorzeń i postawienie właściwej diagnozy.

Pamiętajmy, że diagnoza atopowego zapalenia skóry odbywa się metodą wykluczenia innych chorób, ponieważ żaden z towarzyszących jej objawów nie wskazuje bezpośrednio atopii. Stąd lekarz weterynarii przeprowadza szczegółowy wywiad i bada historię choroby pacjenta zestawiając je z objawami klinicznymi, z których najczęściej obserwowanym jest świąd.

Jak pielęgnować psa >> przeczytaj koniecznie nasz artykuł tutaj

Niestety z roku na rok rośnie liczba psów cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry, a nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że zwierzę dotknięte tym problemem cierpi i podobnie jak człowiek może zmienić swoje zachowanie. Pies często staje się rozdrażniony i nie nawiązuje już kontaktu z domownikami oraz innymi zwierzętami. Uporczywe swędzenie nie tylko odbiera zwierzęciu radość życia ale przekłada się również na codzienne funkcjonowanie jego opiekuna bądź całej rodziny. Na szczęście na rynku są dostępne innowacyjne i bezpieczne leki, zapewniające komfortowe życie czworonoga bez uczucia świądu. Dodatkowo aby wzmocnić ich działanie, właściciel psa powinien wyeliminować potencjalne alergeny ze środowiska zwierzęcia.

Trwa kampania społeczna ,,STOP DRAPANIU’’ realizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne. Akcja ma na celu uświadomienie właścicielom psów problemu alergii i przyczyn uporczywego swędzenia oraz edukację dotyczącą odróżnienia zwykłego drapania zwierzęcia od świądu, który może być zwiastunem wielu chorób skóry. Kampania ma również uczulić właścicieli czworonogów na ten problem i skłonić ich do reakcji w odpowiednim czasie, aby móc w porę pomóc zwierzęciu.

W ramach projektu powstała strona internetowa www.stopdrapaniu.pl, na której właściciele czworonogów znajdą przydatne informacje na temat alergii i chorób skóry u psów, przebiegających ze świądem. Poznają m.in. ich pierwsze objawy oraz dowiedzą się co zrobić w sytuacji, kiedy zwierzę nadmiernie się drapie.

stop-drapaniu_logo

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *