Shadow

6 sposobów na efektywną naukę

Każdy chciałby mieć magiczną pigułkę za pomocą której nasz organizm w magiczny sposób pamiętał wszystko, co przeczytaliśmy zaledwie raz. Niestety, takie rzeczy nie występują na co dzień i musimy się nie lada natrudzić by wiedza rzeczywiście z nami została. Jak jednak wspomóc proces nauki? Zebraliśmy kilka reguł, które poprawią skuteczność Twojej nauki!

1. Cichy kąt

Ważne jest by w miejscu Twojej nauki nic, kompletnie nic Cię nie rozpraszało. Jeśli tylko możesz wybierz miejsce totalnie odalienowane od otoczenia- wtedy jeśli poświęcisz kwadrans na naukę będzie to rzeczywiście kwadrans porządnego skupienia się na nauce a nie zaledwie 2 lub 3 minuty bo resztę czasu poświęciłeś muzyce lecącej w tle lub super śmiesznemu memowi w internecie.

 

2. Spokojny żołądek

Naukę zacznij będąc najedzonym- ale nie przejedzonym. W tym momencie Twój żołądek nie będzie Ci przeszkadzać w koncentracji. Zanim usiądziesz do książek przygotuj sobie coś do picia- w tym momencie nie masz już żadnej wymówki by wstać z krzesła!

 

3. 15 minut dziennie

Kwadrans dziennie rzetelnej nauki jest skuteczniejszy niż dwu godzinne posiedzenia raz na tydzień. Przez krótki czasu zaznajomisz się z mniejszą dawką materiału przez co zdecydowanie łatwiej go zapamiętasz. Najlepiej będzie jeśli ustawisz sobie alarm w telefonie na kwadrans- wtedy nie będziesz nerwowo zerkać na zegarek. Jeśli po piętnastu minutach nie będziesz miał dość- dołóż sobie kolejny kwadrans.

 

4. Powtarzanie

Czasem powtarzając skupiamy się na rzeczach, które już znakomicie znamy- błąd! Pomiń to co znasz i skup się na tym, co nowe. W ten sposób nie zajmujesz zbędnego czasu na „pierdoły” a zajmujesz się tym, co niezbędne. Jak wybrać to najważniejsze? W dobry sposób rozwiązanie przedstawił pan Leitner, który na co dzień zajmuje się nauką pamięciową. Rozwiązanie dotyczy dwóch aspektów- zapisywania informacji i selekcji materiału.

> zapis informacji

informacje, które są dla Ciebie ważne zapisz na małych karteczkach. Jeśli uczysz się słówek, z jednej strony zapisz to w języku polskim na drugiej zaś- to w języku obcym.

> selekcja materiału

materiał filtruj wraz z nauką- te słówka, które już zapamiętałeś odłóż na osobny zbiór, te z którymi wciąż masz problem zostaw w zbiorze „do nauki” – całość powtarzaj dopóki nie zrobi się jeden zbiór karteczek- tych zapamiętanych.

 

5. Marchewka?

Inaczej, nagradzanie się za poprawnie wykonane zadania. Nauczyłeś się wszystkich 150 słówek w przeznaczony czas? Zabierz się do swojej ulubionej kawiarni na ciastko! Udało Ci się skończyć projekt na czas? No to czas na kino! System nagrody zmotywuje Cię do dalszej nauki i pokonywania trudności, które napotkasz po drodze.

 

6. Łapanie okazji

Często tracimy sporo czasu na dojazd do pracy czy szkoły, stanie w kolejce za biletem lub czekaniem na kogoś w kawiarni- to właśnie te minuty to idealna pora na powtórki. Pamiętasz białe karteczki? Spakuj je do małego pojemnika i w ten sposób w wolnej chwili wyciągnij je i zacznij sobie powtarzać co umiesz.

Wszystko zależy od Twojej systematyczności- jeśli wyrobisz sobie nawyk powtarzania materiału, to zdecydowanie poradzisz sobie z każdym egzaminem! Tutaj cała siła tkwi w samym sobie i tego, jak bardzo potrafisz się zmotywować do pracy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.