Shadow

Znaki i sygnatury na porcelanie

Antique crockery

Każdy liczący się producent i twórca porcelany posiada swoją sygnaturę, czyli znak rozpoznawczy. Symbol informuje o czasie i miejscu pochodzenia produktu oraz jego autorze. Znając symbolikę zawartą na porcelanie, łatwo jest odróżnić wysokojakościowe dzieło od tego mniej wartościowego. Warto zatem poznać znaki i sygnatury widniejące na porcelanie.

Historia sygnatury

Sygnatura to znak lub ciąg znaków będących jednoznacznym i niepowtarzalnym identyfikatorem obiektu, przedmiotu i dokumentu. Sygnowanie porcelany rozpoczęto w czasie panowania dynastii Ming w połowie XIV wieku. Znaki na chińskiej porcelanie wskazywały na czas i miejsce pochodzenia, poprzez nawiązywanie do panujących władców. W Europie stemplowanie i znakowanie wyrobów było sposobem na określanie autora wyrobu, z tego powodu Europejczycy mylnie zinterpretowali sygnatury, uważając że chińskie znaki, także odnosiły się do producentów.

Chcąc zachować swoją unikalność autorzy wyrobów porcelanowych często dokonywali zmian w swoich sygnaturach. Poprzez dodanie kropki, kreski lub inne ułożenie znaków sygnatury zachowywały swoją oryginalność. Wprowadzaniem zmian zajmowali się zwykle malarze, dekoratorzy i projektanci, czyli ludzie którzy znali się na sztuce tworzenia.

Znaczenie sygnatury

Wśród najbardziej znanych sygnatur wyróżnić można kilka szczególnych. Skrót liter KPM wskazywało na producenta Konigliche Porzellan Manufaktur. Dwa skrzyżowane miecze na pochodzenie z regionu Meissen, zaś monogramy księżycowe na francuską gminę. Skrót HD F to skrót niemieckich miejscowości Hessen Darmstadt i Furstenberg. Sygnatura ukazująca bociana z wężem wskazywała na holenderską miejscowość Hagę, a morska fala Kopenhagę. Każdy symbol, znak i sygnatura wskazywała na producenta lub miejsce pochodzenia porcelany. Znając te oznakowanie kupcy dokładnie wiedzą jaką porcelana kupują.

Sygnatura jest klasycznym sposobem na wskazywanie oryginalności, czasu i pochodzenia. Wykorzystywana podczas produkcji porcelany, wpierw przez Chińczyków, a następnie Europejczyków. Symbol wskazuje na miejsce pochodzenia oraz producenta porcelany, wyznaczając jej wartość. Najwyższej jakości porcelana z oryginalną sygnaturą dostępna jest w sklepie internetowym Porcelana24.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *