Shadow

Zmęczone oczy – zapałki w oczach to nie rozwiązanie!

blue-eyes-237438_640

Coraz częściej spędzamy długie godziny przed komputerem i telewizorem. Taki styl życia obciąża wzrok. Dodatkowo źle dobrane światło przy czytaniu książek, wszechobecna klimatyzacja, wysuszające powietrze kaloryfery – to recepta na pieczenie czy wręcz ból przy każdym zamykaniu powieki.

Z jakimi objawami się spotykamy?

Objawy subiektywne. Oczy narażone na długotrwałą pracę w niesprzyjających warunkach mogą wywoływać subiektywne uczucie bólu. Po nim następuje swędzenie i pieczenie kącików oka. Jeżeli w tym momencie nadal nic nie zrobimy w kierunku poprawy nawilżenia, odczujemy ciężkość powiek oraz rozmycie obrazu – a co za tym idzie ból głowy a nawet migrenę. W pracy może to wywołać nieprzyjemne w skutkach obniżenie koncentracji, które jak wiadomo wpłynie na szybkość i efektywność wykonywanego zadania.

Objawy obiektywne. Po wielu godzinach pracy dostrzegalne stają się objawy obiektywne. Pierwszym z nich jest łzawienie oczu oraz towarzyszące mu częste mruganie. Dodatkowo swędzenie wywołuje w nas odruch pocierania, dotykania i uciskania oczu. Przynosi to chwilową ulgę, jednak może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnego skutku, jakim jest zapalenie spojówek. Dłonie są „nosicielami” różnego rodzaju baterii czy wirusów, a podczas pocierania oka mogą się one bez przeszkód dostać na jego powierzchnię. W ten sposób łatwo doprowadzić do stanu zapalnego, obrzęku powiek czy w skrajnych przypadkach pojawienia się nieestetycznej wydzieli surowiczej.

Mała wskazówka dotycząca kobiet!

Sprawdź, czy Twój tusz do rzęs, cień lub podkład nakładany na powiekę Cię nie uczula. Czasem objawy, które przypisujemy zmęczeniu oka mogą być wywoływane  przez jeden składnik zawarty w kosmetykach! Jeżeli nie wystąpiły inne czynniki zewnętrzne, które mogły wpłynąć na suchość oczu – zrób test tygodnia bez makijażu. Może wystarczy zmienić kosmetyk lub tonik…

Co zatem robić, aby uniknąć tego typu niekomfortowych objawów?

Kiedy zadziałamy już w pierwszych chwilach, gdy tylko odczujemy, że nasze oczy zaczynają się buntować – z łatwością unikniemy nieprzyjemności. Warto zacząć od odpowiedniego ustawienia monitora w komputerze. Jego jasność powinna być dostosowana do otoczenia. Aby nie tworzyły się refleksy na ekranie należy ustawić komputer bokiem do okna – dzięki temu zapobiegniemy niepotrzebnemu rozświetlaniu ekranu, by coś zobaczyć. Dodatkowo odpowiednia odległość pomiędzy twarzą a monitorem powinna wynosić minimum 50 cm. Jeżeli musimy spędzać w pracy po 8 godzin dziennie przy monitorze, warto zaopatrzyć się w odpowiednie krople do oczu, które zadbają o przywrócenie naturalnej powłoki na soczewce.

Naturalne sposoby na zmęczone oczy

Wzmocnij odporność całego organizmu! Kondycja fizyczna i zdrowa dieta to klucz do sukcesu przy każdych negatywnych objawach ze strony naszego ciała. Pośrednio na nasze oczy zadziała picie soku z aronii, jedzenie borówek amerykańskich, jagód, orzechów, ryb i jaj. Im bardziej urozmaicona dieta – tym lepiej! Dodatkowo można co jakiś czas robić okłady na oczy z plasterków ogórka lub nasączonych wacików esencjonalną herbatą z rumianka. W zimie warto zainwestować w nakładki na kaloryfer do których wlewa się wodę – parując zwiększa ona wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Również odpowiednio długi sen oraz wietrzenie mieszkania przed spaniem pozytywnie wpłynie na regenerację oczu!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *